22 Temmuz 2018 Pazar
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Nevruz

Adnan Gümüşer

22 Mart 2013 tarihli yazısı

21 mart çok güzel bir gün hem tarihi hem havası. Ancak bu güzel güne değişik anlam ve manalar verilerek yeni kültür oluşturmak ve yeni çağrışımlar yapılmak isteniyor. Tarihinde zenginlik olmayan tarihinde verilecek örneği olmayan ülkeler buna büyük önem verir. Zengin geçmişi ve tarihi olan ülkeler ve insanlar normal bir gün gibi görür ve geçer.

 

Nevruz; Kürtçe: Newroz, Özbekçe: Navruz, Türkmence: Nowruz, Kazakça: Naurız, Kırgızca: Nooruz, Azerice: Novruz, Kırım Tatarcası: Navrez olarak anılır.

 

Yazılı olarak ilk kez 2. yüzyılda Pers kaynaklarında adı geçen Nevruz, İran ve Bahai takvimlerine göre yılın ilk gününü temsil eder. Günümüz İran'ında, her ne kadar İslami bir kökeni olmasa da bir şenlik olarak kutlanır. Bazı topluluklar bu bayramı 21 Mart'ta kutlarken, diğerleri Kuzey yarım kürede ilkbaharın başlamasını temsilen, 22 veya 23 Mart'ta kutlarlar. Aynı zamanda, Zerdüştlük, hem de Bahailer için de kutsal bir gündür ve tatil olarak kutlanır. Kürtlerde, Nevruz bayramının Kürt mitolojisindeki Demirci Kawa Efsanesi'ne dayandığına inanılır.

 

Türklerin (Göktürklerin) Ergenekon'dan demirden dağı eritip çıkmalarını, baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil eder. Doğu Türkistan'dan Balkanlara kadar tüm Türk kavimleri ve toplulukları tarafından, M.Ö. 8. yüzyıldan günümüze kadar her yıl 21 Mart'ta kutlanır.

 

Türkiye'de bir gelenek, Türk Cumhuriyetleri'nde ise resmi bayram olarak kutlanırken, 1995 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti tarafından Bayram olarak görülen bir gün haline gelmiştir. Selçuklu ve Osmanlı'da milli bayram olarak kutlanan Nevruz, Nevruziye adlı şiirlere ve şenliklerle ziyafet verilerek kutlanırdı. Özel olarak hazırlanan Nevruziye adlı macun Osmanlı döneminden kalan bir kültür olarak da bu gün hala Manisa'da 21 Mart'ta Mesir macunu şenlikleri yapılmaktadır. Alevi ve Bektaşiler arasında da kimi yörelerde eski takvime atfen Mart Dokuzu adı verilerek kutlanan Nevruz'da özel ayinler yapılırdı, yine Zerdüştler ve Yezidiler'de 21 Mart'ı bayram olarak kabul etmişlerdir.

 

Kürtlerde Nevruz

Birçok Kürt şair ve yazarın da eserlerinde yer alan Nevruz'u Kürtler 21, 22 ve 23 Mart'ta kutlarlar. Bu bayram ile Kürtler çoğunlukla şehir dışındaki bölgelerde ve açık alanlarda bir araya gelir ve gelmekte olan ilkbaharı kutlarlar. Kadınlar rengarenk elbiseler giyerler ve başlarına pullarla süslenmiş ışıltılı örtüler örterler. Topluluk büyük bir ateş yakar ve bu ateşin etrafında dans ederek ya da üstünden atlayarak bu bayramı kutlarlar. Kürt kültüründe, Zerdüş inancıyla büyük bir ölçüde benzerlik taşıyan ”Demirci Kawa Efsanesi“yle başlamıştır Newruz. Zalim bir hükümdarın idaresi altında yaşayan ve demircilikle uğraşan Kawa, çok sayıda çocuğu olan güçlü bir demir ustasıdır. Efsaneye göre son çocuğuna kadar bütün evlatları öldürülmüştür. Son çocuğunun öldürülmesine engel olmak ve zulme baş kaldırmak için girdiği sarayda zalim hükümdarı örs’ü ile öldürür. Daha sonra halk da Demirci Kawa’ya destek olmak amacıyla çeşitli yerlerde ateş yakarak bu isyan hareketini destekler. Kürt kültüründe zulme baş kaldırı ve isyan anlamına gelmektedir.

 

Türki cumhuriyetler, Kürtler, Osmanlı ve Selçuklular yukarıda belirttiğim gibi 21 martı kutladılar ve birçok ülke kutlamaya devam ediyor.

 

İslami kaynaklarda kutlanacak 2 bayram vardır. Kurban bayramı ve ramazan bayramı. Siz hangi bayramı kutluyorsunuz?

Kalın sağlıcakla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr