19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

-Mış gibi görünmek

Hayrullah Demiray

21 Mart 2013 tarihli yazısı

Birçok şeyi batı dünyasından aldık. Sivil toplum kuruluşları da bu cümleden… Birçok vakıf, dernek, oda vs. sivil kuruluşumuz var.

 

Sivil ve sağlıklı bir toplum olabilmenin yolu buradan geçiyor. Yani demokrat, insan hak ve hürriyetlerine saygılı bir toplum… Bunlar elbette güzel şeyler; ancak yapılanlar veya yapılıyor gibi gözükenler güzel değil. Anneler günü, sevgililer günü, kadınlar günü, babalar günü vs. gibi. Bu günler ve diğer günlerde her kes birbiri ile yarış halinde; bir şeyler yapıyor görüntüsünde…

 

Sağolsun basınımızda bu işlere çeşne. Onun için haber olsun da ne olursa olsun! Üç kişi beş kişi bir araya geliyor, san ki dünyayı onlar idare ediyor. Hâlbuki bir şeyler yapıyor görüntüsü verdikleri hususlarda bile, itimat edin derli toplu konuşacakları ve bildikleri bir şeyleri yok. Konunun da cahililer. Ama bir kadın derneğinin veya bir kulübün veya bir meslek kuruluşunun hasbelkader yöneticileri ya, onlar bu konularda kendilerini hak sahibi ve selâhiyetli sayıyorlar. İlgili-ilgisiz herkes konuşuyor; ama küçük ve komik düşüyorlar farkında değiller. Yani yapılanlar “ bir şeyler yapılıyor “ görüntüsünden başka bir şey değil.

 

Allah aşkına şu son” Dünya Kadınlar Günü” kutlamalarına bir bakın! Ne demek istediğimizi gayet iyi anlarsınız. Günün önemi ile ilgili ciddi bir hizmet ve yapılan bir şey var mı? Sadece yapılıyor görüntüsü var. Vur patlasın çal oynasın! Fakat bizim esas garibimize giden devlet erkânının da bu; “bir şeyler yapıyoruz” görüntüsünün içerisinde yer alması. Koca koca adamların böyle, sırıtan, eften-püften meselelerle ne işleri olabileceğidir. “Bir şeyler yapıyoruz” görüntüsünün içerisinde yer almakla acaba propaganda yapıp puan mı kazandıklarını sanıyorlar? Eğer böyle düşünüyorlarsa inanın puan kazanmak değil, bilakis puan ve itibar kaybediyorlar. Bir şeyler yapıyor görünmek için cemiyetçilik yapılmaz.

 

Bir şeyler yapmak için cemiyetçilik yapılır ki; içerisinde yaşadığımız topluma faydamız olsun diye. Yani insanın vazifesi polim yapmak değildir. Hele devlet erkânının hiç değildir. Evet, Efendimiz-sallallahu vesellem-Hazretleri bunun için ne güzel buyuruyor: ” İnsanların en hayırlısı insanlara hizmet edendir.” Hizmet edeceksek adam gibi hizmet edelim. Bir şeyler yapar gibi görünerek değil, bir şeyler yapalım. Yoksa görüntüyü lekelemeyelim. Vesselam!

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem