25 Eylül 2018 Salı
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Televizyon seyretmek

Adnan Gümüşer

21 Mart 2013 tarihli yazısı

Günün yorgunluğunu atmak için uzanmış zapping yapıyordum. Bir televizyon programında dizi başlamıştı. Dikkatimi çeken birkaç husustan dolayı seyrettim. Pek dizi meraklısı sayılmam. Belgeselleri hep sevmişimdir. Hele tarihi oldu mu hiç kaçırmam.

 

Seyretmeye devam ederken Başroldeki fırıldak adam, Haşa ‘Allah’ım gözünü seveyim beni bu durumdan kurtar.’ diye laf söyleyip saçmaladı. Hoşuma gitmedi. Yahu bu adam neci neder. Başımdan sıcak sular döküldü. Kitaplarıma baktım, telefonlara ve araştırmalara başladım. Söylediği söze tarihçiler alimler neder nasıl karşılar diye. Küfür diyenler, etik olmadığını söyleyen ve laubali hareket olarak görüş bildirenler çıktı. Ta Siirt’te, Konya’da bulunan âlimlere bile sordum.

Demokratik tüm haklarımı kullandım. En azından RTÜK e şikâyette bulunayım dedim. RTÜK’ e meil attım. TRT ye meil attım. Hala cevabı bekliyorum.

 

Şu bir gerçek artık her gece bir bombardımana tabi tutuluyoruz. Televizyon video ve sinemalarda. Değer Yargılarımıza, tarihimize vs.. saldırı var. Bunun için ne yapmalı. Evvela seçici olmalı, çizgi filmleri dahi seyrederken çocuklarımızla muhakkak beraber seyredelim. Bak şu yanlış diyelim. Şu doğru onlara teyit ettirelim. Yoksa satır aralarında saklanmış ya bir Hristiyan propagandası ya da İslami içten yıkma ya da islami duyarlılığı azaltmaya yönelik bombardıman var.

 

"Allah’ım gözünü seveyim beni bu durumdan kurtar." sözü incelenecek olsa; Haşa Allah insana benzetilebilir mi? Konusu öne çıkıyor. Evet benzetilmiş ve tarihte de gerçekleşmiş. Mezhebi de var maalesef. Mezhebin adı Müşebbihe mezhebi. Bu sapık mezhep Allah’ı haşa yarattıklarına benzetir. Müşebbihe mezhebi genelde gulat-ı şîa denilen aşırı Şiiler arasında çıkmıştır. Hişam bin el Hakem Gulat-ı Şiâ'dandır. Allah'ın sıfatlarını insanların sıfatlarına benzetenler ise, Mutezile ‘den Basralı ekolden bazı kimselerdir ki bunlar, Allah'ın iradesinin insanların iradesi gibi olduğunu, Allah'ın konuşmasının da insanların konuşması gibi ve aynı nitelikleri taşıdığını söylemişlerdir (el-Bağdâdî, a.g.e., s, 229-230).

 

Haşa, Hişâm b. el-Hakem, Mutezilî Ebu'l-Hüzeyl ile aralarında geçen bir tartışmada Allah'ın cisim olup boyutlarının bulunduğunu, boyunun kendi karışıyla… Olduğunu iddia etmiştir. (Şehristânî, a.g.e., II, 21). Oysaki İslam alimleri ittifak etmişler ki insanlara ait sıfatları Allahu Taalaya izafe etmek küfürdür. Yanlıştır. Saygısızlıktır. Terbiyesizlik ve haddi aşmadır.

 

Yüce Allah, Şûrâ, 42/11 de ; ’ Onun benzeri hiçbir şey yoktur. O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.’ İhlas 112/4 te; "Hiçbir şey O'na denk ve benzer değildir." Buyuruyor.

 

Yarattıklarından hiç bir şey O'na benzemez. O da yaratıklarına benzemez. Allah'ın zatı yaratıklarına benzemediği gibi, sıfatları da yaratıklarına benzemez. Allah, hayat, ilim, kudret, semi', basar vs. gibi subûtî sıfatlarla muttasıftır. İnsanlarda da hayat, ilim, kudret, semi' ve basar gibi sıfatlar vardır. Ancak Allah'ın sıfatlarıyla insanların sıfatları arasında sadece isimlendirme yönüyle bir benzerlik vardır. Mahiyet açısından bir benzerlik asla söz konusu değildir. Allah'ın hayatı vardır ama bizim hayatımıza benzemez; kudreti vardır ama bizim kudretimize benzemez; ilmi vardır ama bizim ilmimize benzemez. O'nun sıfatlarında kemal vardır; bizim sıfatlarımızda yoktur. O'nun sıfatları ezelî ve ebedîdir; ama bizim sıfatlarımız böyle değildir. O'nun sıfatları için bir sınır söz konusu değildir; ama bizim sıfatlarımız sınırlıdır.

 

Çokta Tv bağımlısı değilim. Haberlerin dışında ve belgeselden başka Program izlemediğime o akşam çok sevinmiştim. Televizyonsuz hayat oluyormuş. Ben denedim. Çok memnunum. Tavsiye ediyorum. Zaman da bereketleniyor.

 

Söz konusu hezeyan; hangi kanal da hangi program da olduğu reklamı olmasın diye yazmadım. Program TRT de yayınlanıyordu ve reytingide çok yüksek. Merak eden okuyucularıma isterseler bildirebilirim.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr