17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İlyas Şeker ile sohbet

Hayrullah Demiray

19 Mart 2013 tarihli yazısı

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker ile daha önce uzunca sohbet etme imkanımız olmamıştı. Ama dün bu imkanı yakaladık ve kendisiyle uzun uzun sohbet ettik. Gerçekten de içten samimi bir sohbet oldu ve önemli açıklamalarına şahit olduk Şeker’in.

 

Gerçekten de duyduklarımıza inanamadık, bazen de hayretler içerisinde kaldık. Yuvacık Barajı ile ilgili İlyas Şeker bize çok önemli açıklamalar yaptı. Bu bilgiler bizim için gerçekten önemliydi.

Sefa Sirmen döneminde yapılan, sürekli olarak tartışılan Yuvacık Barajı ile ilgili Kocaeli’nin milyarlarca lira zarar ettiğini her fırsatta dile getiren sayın Şeker, öyle rakamlar verdi ki şaşkınlığımı gizleyemedim.

 

Bir kere anlaşmada her ne olursa olsun yılda 142 milyon metreküp su almak zorunda belediye. Ve belediye bu suyu kullansa da kullanmasa de parayı ödemek zorunda.

 

Lakin barajda su kalmadığında da firma belediyeye karşı sorumlu olmalı. Ya da suyun parasını ödemeli. Ama öyle bir madde konmuş ki oda akıllara zarar. Ayrıca belediye parayı ödeyecek, belediye ödeyemediği zaman da bu para hazine garantili olduğu için de parayı hazine ödeyecek. Geldiğimiz nokta ise şu; Şu an 30 yaşında olan biri 100 yaşına geldiğinde bile bu borcun azaldığını göremeyecek.

 

Doğrusu son derece garip bir anlaşma bu.

Burada kaybeden biziz. Thmaes Water firması ise en karlı kuruluş.

Bu konu şimdi zaman aşımına uğradı ve tekrar bir yargılama yapılamayacak.

Ama bu işin sorumluları vicdanlarda nasıl aklanacak bilmiyorum doğrusu.

Sözleşmeye konan bir maddeden bahsetti ki sayın Şeker, o da tuhafıma gitti. İddiaya göre sözleşmeye konan maddeler bununla da sınırlı değil. Hem alınmayan suyun parası ödenecek hem de Türkiye’de barajı yapan firma ile ilgili herhangi bir şekilde mahkeme kararı alınamayacak.

Lehte ve aleyhte alınacak bir karar, firma tarafından mücbir sebep sayılacak.

Bu sözleşme Kocaeli halkına haksızlık değil de nedir?

 

Ayrıca İzgaz’ın satışından sonra da bir miktar para barajı yapan firmaya ödenmiş. Sonrasında hazinenin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdiği paradan kesilmeye devam etti yıllarca.

 

Sayın Şeker ayrıca bunların dışında da sorduğumuz bütün sorulara samimi bir şekilde cevap verdi. Kocaeli’de ve Türkiye genelinde yerel seçimlerde her ne pahasına olursa olsun Ak Parti’nin oylarının artacağını ve Kocaeli’nin de 13-0 kazanılacağının altını bir kez daha çizdi.

 

İlyas Şeker’in bu kadar renkli bir kişiliğe sahip olduğunu bilmiyordum. Kendisi gerçekten son derece samimi bir insan. Ayrıca konularına çok vakıf. Ve vücut dilini çok iyi kullanabilen bir siyasetçi olması da dikkatlerimizden kaçmadı.

 

Ayrıca sayın Şeker gazetemizi ilk açıldığı günden beri takip ettiğini ve son dönemde yapmış olduğumuz teknolojik atakların da dikkatinden kaçmadığını ifade etti. Nitekim ilk defa Kocaeli’de bir haber sitesinde, bir haberde ya da köşe yazısında adınız geçtiğinde, sistem mailinize otomatik olarak bilgilendirmede bulunuyor.

 

Mesela İlyas Şeker’in adı bir mailde geçtiğinde, otomatikman İlyas Şeker’in mailine “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi’nde sizden bahsedildi” mesajı, o haberin ya da yazının linkiyle beraber gidiyor.

Sayın Şeker ile Ak Parti içinde yaşanan küçük sorunları da konuştuk.Şeker, Ak Parti’nin büyük bir aile olduğunu ve bazı ufak sıkıntıların aile içinde yaşanabileceğini de söyledi.

İlyas Şeker, tüm ekibimizi kutladı. Bizler de kendisine başarılar diledik.

Saygılarımla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem