19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Başbakan gladyatör gibi

Hayrullah Demiray

16 Mart 2013 tarihli yazısı

Aslında konu üzerine, ne yalan söyleyeyim yazmak istemiyordum.

Fakat Türkiye adeta bu konuya; “çözüm sürecine” kilitlendiği için mecbur kaldım yazmaya.

Doğrusu Sayın Başbakan’ın, adına çözüm süreci denen bu süreçten beklediği gibi bir barış temin ederek çıkmasını hem kendi adına ve hem de milletimiz adına gönülden istiyorum.

Ve onun çabalarının aksine ve moral bozmaya matuf bir şeyler de yazmak istemiyorum.

Çünkü onun gayret ve niyetleri memleketimizin ve milletimizin geleceği adına... Ancak bazı gerçekleri ve kendimizce doğru bildiklerimizi de yazmadan geçemeyeceğim.

Yani yoktan yere, sırf hükümete muhalif olmak için bu sürece karşı çıkmayı doğru bulmuyorum.

Ama memleketimiz ve milletimiz için de doğruları söylemenin, her memleket evladı gibi bizim de vazifemiz olduğu kanaatindeyim.

 

Elbette bir insanın iyi niyetli olması ve hele memleketle alâkalı konularda iyi niyetli adımlar atması gayet memnuniyet verici davranışlardır.

Lâkin bu adımların çok dikkatli ve hesaplı bir şekilde atılması lâzım.

Şu son otuz yılın iyi bir analizi yapılmadan ve geçen bu zaman yokmuş gibi farz edilerek, hiçbir şeyler olmamış, Türk milleti ve Türk Devletinin yöneticileri durduk yere bir bölgemizin insanına zulmetmiş gibi düşünülerek ve böyle bir değerlendirme yaparak meseleye yaklaşırsak bu bizi çıkmaz sokaklara sokar.

 

Böyle bir değerlendirmenin sonucunda varılacak olan çözüm değil düğüm olur. Düğüm de kırk düğüm olur ve o zaman çözmek yerine kesmek gerekir ki; bu memleketimiz için bir felaket olur.

Türk Devletinin insan hakları ve hürriyetleri konusunda ki hataları sadece bir bölge ile sınırlı değildir ki; bundan dolayı PKK terör örgütünü hak arayan bir bağımsızlık hareketi olarak görsek.

Bir kere şunu kesin olarak bilmemiz gerekir ki; PKK Kürtlerin bağımsızlık hareketini başlatan bir hürriyet savaşçısı değildir.

 

Eğer öyle olmuş olsa idi, İmralı’nın muhatap alınmasını çok görmezdim.

Ancak bu örgüt, doğrudan doğruya Türk milletinden intikam alma peşinde koşan taşeron bir terör örgütüdür.

 

Ehl-i Salibin intikam tugaylarıdır. Sayın Başbakan bunları göz ardı ederek, 2005 yılında Diyarbakır’da boş olan meydana yaptığı konuşmada; “Türkiye’de Kürt sorunu vardır. Bu sorun demokratik yoldan halledilecektir” demekle çocuğun adını yanlış koymuştur.

 

O da şimdi; “adımı koydun kimliğimi ver” diyor. Hatanın en büyüğü bu olmuştur.

Daha sonraları “ Artık Kürt sorunu kalmamıştır” dese de bir kıymeti kalmamıştır.

Sayın Başbakan’ı üzerine ağ atılmış, elinde zıpkını ile onu öldürmeye çalışan gladyatörün karşısında çaresiz bekleyen bir gladyatöre benzetiyorum.

Ne yazık ki İmralı’dan medet beklemektedir.

 

Unutmamak lâzım ki; birilerinin himmeti ile verilecek olanın mihneti çok ağır olur. Kaldı ki bu örgütün hangi kocasının himmetine sığınacaksın ki? Güneşi arkanıza alıp gölgelerin peşinde koşarak varacağınız yer; hüsrandır! Yılanın deliğine kaç defa ayağınızı basacaksınız?

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem