17 Temmuz 2018 Salı
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yeni süreç ve barış

Adnan Gümüşer

16 Mart 2013 tarihli yazısı

PKK nın elindeki kamu görevlileri yurda döndü. Uzun süre sevdiklerinden ve memleketlerinden uzak ta olan vatandaşlarımızın sağ salim dönmesi sevindirici.

 

Çok kan aktı çok aile acı çekti ızdırap yaşadı. 30 yıldır hem maddi hem manevi sıkıntılar meydana geldi.

 

Güneydoğuda kimin le görüşseniz halk olsun kamu görevlisi olsun, meleler olsun ortak mesajları çözüm için dua ve destek vermek oluyor. Meleler güneydoğu ve doğuda çok etkin. Halk onları dinliyor. Görüş alışverişinde bulunuyor. Mele, Doğu ve Güneydoğuda Üniversiteyi bitirmemesine rağmen çalışma ve etkisiyle bunu gösteren ve halkın bilirkişi olarak gördüğü yetkin kimselere, bilirkişilere verilen isimdir.

 

Mellelerden, Muiniddin AYDIN Barış ve gelinen nokta için söyledikleri çok ilginç.

Siirt çevresinde 200'den fazla kan davasının çözümüne aracı oldu. Dini kanaat önderlerinden Nakşi Şeyhi Muiniddin Aydın, çözüm sürecine tam destek verdi. Şöyle söylüyor: "Önce her iki taraf da barışa inanacak. Barışı kendi gönlünde yapacak. Bir taraftan barışı tesis ederken, diğer taraftan bozmaya yol açacak hareketlere sözlere girmeyecek. Sürece fırsatçı gözüyle bakmadan olacak. Hayır, barış o düşmanı atmak içindir yani. Hatalar olabilir, muhakkak çok olmuştur. Ama devlet büyüklüğünü göstermesi lazım. Devlet merhametini, şefkatini gösterir. "

Dedem savaştı.

 

"Tabi her şeyden önce insanız hepimiz, her şeyden önce hepimiz bu vatanın evlatlarıyız. Dedem Şeyh Şerafettin, bin askerle yani sevenleriyle, müritleriyle, askerleriyle beraber Erzurum'a kadar çarpışmış. Burada Şirvan ilçesinde 94 kişi savaşa katılmış, 4 tanesi geri döndü. Bu vatanı korumak için canlarını döktüler. ‘İnnemel mû'minûne ihvetun (Müminler ancak kardeştir)'. En büyük güç o kardeşlik. O kardeşlik, Allah rızası için tesis edilse hepimiz huzurlu oluruz. Düşmanlık nereye kadar? Bütün davalar en sonunda barış üzerine oturur. Başka çaresi yok. Diyelim ki barış olmadı yine bir 30 sene daha gidecek. Şimdiki durum çok büyük bir fırsat. Muhakkak ihtilaflı konular olur istemeyen olur ama ağırlıklı kesim, kahir bir ekseriyetle barışı istiyor. Bu topumun mecali kalmadı, herkes bıktı, herkes yoruldu."

 

Şimdi bu meleler, halk, herkes kime sorsan onlarda barıştan ümitli.

Barış olunca nemi olacak Türkiye’nin askeri harcamaları azalacak. Bu harcamalar Sağlık eğitim gibi insana kaliteli yaşam sunacak alanlara dönecek. Güneydoğu da evler arsalar değerlenecek, yeni fabrikalar açılacak göç önlenecek. Eşit ve dengeli dağılım sağlanacak. Siirtli, Batmanlı, Diyarbakırlı Karslı, Ağrılı buralarda iş aramayacak. Bulunduğumuz illerden oralara iş aramaya gidecekler. Göç tersine dönecektir. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki Barış inşallah yakındır.

Ben de ümitliyim. Kalın sağlıcakla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi YEDİ İKLİM Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan Efe Tur Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr