18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Tüketen bir toplum olduk...

Hayrullah Demiray

15 Mart 2013 tarihli yazısı

12 Eylül Darbesi'nden sonra, ülkemiz büyük bir ekonomik değişime uğratıldı.

Özal'ın yürürlüğe koyduğu ekonomik politikalarla, tüketime yönlendirildik. Şimdi tam bir tüketim toplumuyuz. Ev ekonomimizi sarsarak, çılgınca tüketiyoruz. Birçok aile de bu nedenle felaketlere sürükleniyor.

 

Her evde en az iki televizyon var. Biri eskimeden biri alınıyor. Yeni modeli mi çıkmış, borca girilerek, hemen alınıyor.

 

Ya telefon çılgınlığına ne demeli? Dört kişilik, asgari ücretli bir ailenin, tüm bireylerinde cep telefonu var. Okul öncesi çocuklara bile cep telefonu alanlar var. Çocuklar, bu telefonları, oyuncak olarak kullanıyorlar. Sınıf içinde birbirlerine ileti gönderiyorlar. Kısa sürede oyuncağından usanan çocuk, bu kez marka yarışına giriyor. Aileler, çocuklarımız üzülmesinler diye, onlara, en iyi marka telefonları alıyorlar.

 

Çocuklara zamansız alınan bilgisayarlar da çocuğun eğitimini olumsuz etkiliyor. Çocuk, zamanının büyük bölümünü, bilgisayar başında, oyun oynayarak geçiriyor. Oysa çocuklarımız, el becerilerini geliştirici ve zihnini açıcı çalışmalara yönlendirilse, hem el becerileri gelişir, hem yararlı bilgiler edinirler, hem de üretme bilinci artar. Ne yazık ki çocuklarımız bilgisayar oynarken, anne babalar onun ödevlerini yapıyorlar.

 

Ailelerin bu davranışlarını son derece yanlış buluyorum. Bu tür harcamaların çocuğun eğitimine ve öğretimine ne gibi bir katkısı olabilir ki? Çocuk bir şeyin özlemini çekmeli. Özlemini çektiği şey de, zamanı gelince alınmalı. Özellikle çocuklarımıza, gereksiz ve lüks olan bu harcamaların yapılması, çocuğun geleceği açısından doğru değildir.

 

Bir ruh sağlığı uzmanın bir yazısından not aldığım şu konuyu sizlere aktarmak isterim; "Otomotiv endüstrisinin devlerinden biri olan Ford ailesinden birisinin oğlu, 18 yaşına girince babasından bir otomobil istemiş: " Baba" demiş, " Biliyorsun ben 18 yaşına girdim. Artık bana bir otomobil verirsin, değil mi ?'' demiş. Baba Ford "Elbette" demiş. " Ben arabanı ayırdım bile. Fabrikaya git, arabanı al, güle güle kullan." Oğul Ford bütün dünyaya binlerce araba üreten fabrikaya giderek babasının kendisi için ayırdığı arabayı sormuş. Fabrika müdürü saygıyla oğul Ford'u bir atölyeye götürmüş ve " İşte arabanız" demiş. Oğul Ford şaşkınlıkla, önünde yatan, birleştirilmemiş araba parçalarına bakmış. "Orada araba parçaları var ama araba yok".18 yaşına girmiş olan genç, fabrikadan çıkarak doğru babasının çalışma odasına gelmiş ve " Baba, fabrikaya gittim ama ortada araba göremedim, sadece parçaları var." Babası "Evet sevgili oğlum" demiş. " Gördüğün gibi o araba senin, ama sahip olman için o parçaları birleştirecek kadar çalışman gerekiyor. Çalışacaksın ki o arabanın senin olmasını hak edeceksin."

 

Ford ailesi, çocuklarını üretime yönlendirerek, günümüzde de on binlerce otomobil üretiyor. Dünya pazarlarında gururla yerini alıyor. Bizler, çocuklarımıza yaşına uygun olmayan şeyleri alarak, onları tüketime yönlendiriyoruz. Üretmeden, tüketmeye çalışıyoruz. Üretmeden tüketmek, eşyanın doğasına aykırıdır. Üretmeden gelişmiş hiçbir ülke yoktur.

 

Çocuklarımızı üretime yönlendirelim. Her istediğini hemen almayalım. Her şeyin bir emek karşılığı elde edildiğini onlara aşılayalım. Eğer küçükten çocuklarımızı üretici bir anlayışla yetiştirmezsek, ileride bir tüketim canavarı olarak, başımızı çok işler açacaklarını unutmayalım.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem