17 Ocak 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Herkes işini yapmalı

Hayrullah Demiray

12 Mart 2013 tarihli yazısı

Seçim süreci yaklaşırken siyasette iyice ısınmaya başladı. Dolayısıyla atışlarda belden aşağı oluyor nihayetinde bundan sonra sürecin daha da farklılaşacağı ve daha da çirkinleşeceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Bu süreçte ortalık; gazeteciliği tetikçiliğe dönüştüren deyim yerindeyse kendilerini dürüstlük abidesi gibi gösterip, sütten çıkmış ak kaşık olduklarını iddia edenlerle dolup taşacak.

Bu süreçte; millete hizmet etmekle görevli olan belediye başkanları, adayları ve aday adayları da bu tür şahsiyetlere pirim vermemelidir.

 

Neden diyecek olursanız; bir dönem belediye başkanlarının peşinden ayrılmayan, araya adamlar koyarak belediyeye girmek için ellerinden gelen her şeyi yapan ve bazıları da belediyeye girmeyi başaran kimseler oldu. Bu kişiler tetikçiliklerini biraz daha ileri götürerek bilgiler topladı ve bu bilgileri paraya çevirdi. Bunu yaparken de her şeyi mubah saydı. Sonrada hazine bulmuşçasına ortalıkta dolaştı ve hemfikir olduğu insanlarla da dirsek temasına geçerek başkalarının hakkını hiçe saydı. Kendilerinden başkasını düşünmeyen, önüne gelen herkese haber yollayıp anlaşmak isteyen bu gibi insanlarla dolup taştı ortalık.

 

Ama bana göre o devir sona erdi nihayetinde herkes biliyor ki gazeteciliğin ilkelerle yapılması gerektiğine inanan her türlü zorluğa kendi imkanlarıyla göğüs geren bir gazete var! İlkelerinden asla taviz vermedi vermeyecek.

 

Her geçen gün ilkeleriyle hareket eden, geçmişte olduğu gibi bugün de o tiplerin ağzının payını veren, gazeteciliğin ilkeli yapılması gerektiğini benimseyen Bizim Yaka Yeni Kocaeli Gazetesi, doğrudan taraf olmaya devam edecek. İnsanları, özel hayatlarıyla değil yaptığı doğru ya da yanlışlarla eleştirecek yada övecek, bunu da en doğru şekilde okurlarına anlatacaktır.

 

Her ne olursa olsun bireysel yada kurumsal kavgalarda taraf tutmaya asla girmedik girmeyeceğiz.

Herkes bu satırlarda olması gerektiği kadar olacak. Kim haksızlığa uğruyorsa buradan haykırabilecek ama haksızlık yaparak üstüne bir de mağdur olduğu iddia eden, kıyameti koparanlarla aynı safta asla olmayacağız. Sadece kendisini ve cebini düşünen ya da sadece kendi çevresine menfaat sağlamak için çaba sarf eden siyasetçilerle aynı tarafta olmayacağız.

 

Şimdi diyeceksiniz kim bu isimler? Söylemeye ne gerek var. Yazılarını okuyup beyin fırtınası yaparsanız bulmanız işten bile değil.

 

Her zaman aynı taktiklerin tutmayacağını bilmek gerekir. İşte bugün de, türlü oyunlar çeviren hep birilerini alt etmeye çalışarak, bir diğerini yükseltmenin derdinde olanlar oynadıkları bu oyunun tutmadığını görüyorlar.

 

Önce sopa gösterip sonra süt dökmüş kedi olduklarını iddia eden bu kişiler bugün her gittikleri kapıdan boş dönünce neye uğradıklarını şaşırıyorlar. Böylece yaptıklarının gazetecilik olmadığını daha doğrusu gazeteciliği bu olmadığını umarım anlarlar.

 

Belki de diyorsunuz ki; nerden çıkardınız bunları? Zaten herkesin gördüğü ama aslında pek önem vermediği konular.

 

Aslında bu konular sıkıntılı bir sürecin doğmasına ve insanların bu yolla haksızlığa uğramasına sebep oluyor. Neden diyecek olursanız bu durum; görevi insanlara ve bulunduğu bölgeye hizmet etmesi gereken kişileri hizmetten uzaklaştırarak sadece belli kişilere hizmet etmeye zorlamaktadır.

Kendilerine belli bir yer edinmiş insanların bile bugün siyasilerden kendi adlarına bir şeyler istedikleri ve bu bencil isteklerle aslında kendilerine de halka da haksızlık ettiklerini duymaktayız.

 

Aslında bunlara karşı ortak bir fikir yürütmemiz ve bu konuları eleştirmemiz gerekir. Sözde kendilerini büyük gazeteci gören kişiler de bu tür konulara seyirci kalırken paparazzilik işlerini kendilerine meslek edinmiş kişilerden başkaları değildir.

 

Unutulmamalıdır ki siyasetçileri de eleştirmenin bir üslubu olmalıdır aksi takdirde insanların güvenini de kaybedersiniz.

 

Dolayısıyla yapılacak eleştirinin dozunu kaçırmamak gerekir. Gazeteci, bir siyasi parti temsilcisi gibi davranamayacağını unutmamalıdır.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford English Time'ın reklamı hk. Medicalpark Yuvacık su BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM Kültür Okulları konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu