24 Nisan 2018 Salı
Elif Akıncı

Elif Akıncı

info@elifakinci.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kolumu yukarı kaldıramıyorum!

Elif Akıncı

12 Mart 2013 tarihli yazısı

Merhaba sevgili okurlar,

Omzunuzda hareket esnasında ağrı oluşuyorsa, kolunuzu yukarı kaldırmakta ve sırtınıza götürmekte zorlanıyorsanız omzunuzda periartrit olabilir.

 

Omuz ekleminin hareket açıklığının kaybedilmesine omuz periartriti (OP) denir. Adezif kapsülit ve donuk omuz olarak da adlandırılır.

 

Glenohumeral eklemin ağrı ile birlikte aktif ve pasif hareketlerinin tüm yönlerde kısıtlanmasıdır. Genellikle 40-60 yaşları arasında ve kadınlarda daha sık görülür. Çoğunlukla hafif bir travma veya neden belirlememeksizin gelişmekle birlikte (idiyopatik) diabet başta olmak üzere hipertiroidi, iskemik kalp hastalığı, servikal spondiloz ile birlikte veya meme cerrahisi sonrası gelişebilir.

Adezif kapsülitin doğal seyrinde klinik olarak 3 dönem söz konusudur:

 

İlk dönemde geceleri daha şiddetli olmak üzere ağrı vardır ve ağrıya bağlı olarak hasta hareket etmekten kaçınır, ikinci dönemde istirahat ağrısı kaybolur ancak hastanın omuz hareketleri her yönde kısıtlanır, son dönemde ise omuz hareketleri dereceli olarak geri döner. Tanı hikaye ve fizik muayene ile konur. Hastanın aktif ve pasif hareketleri her yöne kısıtlıdır, pasif eksternal rotasyonun(omzun dusa hareketi) kısıtlılığı fizik muayenenin en ayırıcı bulgusudur.

 

Omuz periartritinin fizik tedavisi nasıl olmalıdır?

Omuz eklemini hareketsizlikten korumak en önemli koruyucu tedbirdir. Başlangıç döneminden soğuk uygulamalarını, ilerlemiş dönemlerde ise daha çok sıcak uygulamalar iyileşmede katkıda bulunur.

Derin ve yüzeysel ısıtıcı, elektroterapi, eklem hareket açıklığı egzersizlerini içeren fizik tedavi kürleri bugün için en iyi tedavi yöntemdir. Hastalığa sebep olan faktörler de ihmal edilmemelidir. Omuza yapılacak eklem içi veya bazı hastalarda eklem çevresine yapılacak enjeksiyonlar iyi sonuçlar vermektedir.

 

Omuz periartriti için yapılacak egzersizler:

Egzersiz 1 (sarkaç):

Ağrısız taraftaki kolunuzla bir masanın kenarından tutunuz. Gövdenizi öne doğru eğiniz, ağrılı kolunuzu öne-arkaya, öne ve daireler çizecek şekilde sallayın. Bir süre sonra elinizle bir ağırlık alın.

 

Egzersiz 2 (makara):

Tavanda yada duvardaki bir çengele ip geçiriniz. İpin her iki ucunu sağ ve sol elinizle tutunuz, sağlam kolunuzla ağrılı kolunuzu havaya kaldırın.

 

Egzersiz 3 (tırmanma egzersizi):

Yüzünüz duvara dönük olarak ellerinizle duvara tırmanınız.

 

Egzersiz 4 (elle omuz germe):

Hasta omuzunuzu önden çaprazlayarak dirseğinizden tutarak ağrılı omzunuzu geriniz.

Adezif kapsülit, kendini sınırlayan bir süreç olmakla birlikte seyri sırasında hastanın ağrı ve hareket kaybı çok kısıtlayıcı olduğundan tedavi edilmesi gerekir. İntraartiküler kortikosteroid enjeksiyonu (eklemici enjeksiyon)ile olumlu sonuç alınabilir. Tüm uygulamaları ile konservatif tedaviye cevap vermeyen hastalar cerrahi tedavi için değerlendirilir.

 

IMPINGEMENT SENDROMU (OMUZ SIKISMA SENDROMU)

Omuz eklemini oluşturan kemik yapılar; kürek kemiği, humerus dediğimiz kol kemiği ve köprücük kemiğidir. Kol kemiğini, köprücük kemiğine rotator manşet dediğimiz dört kasın tendonları ile oluşan bir yapı bağlar. Bu kaslar: supraspinatus, infrasupinatus, teres minor ve subskapularis adeleleridir. Rotator manşet tendonları kemiğe yapışır ve kasılmaları sayesinde kolun kalkması ve omuzun rotasyon hareketleri yapılır. Köprücük kemiğinin akromion dediğimiz omuzun çatısını oluşturan yapısı ile rotator manşet arasında bursa dediğimiz kese şeklinde bir yapı mevcuttur. Bursa, akromion ve rotator manşet arasında yer alarak iki yapının birbirine sürtmesini ve aşınmalarını engeller.

 

Birçok kişiye göre omuzdaki ağrının nedeni omuzdaki bursa adı verilen kesenin inflamasyonu olan bursittir. Tendinit; tendon inflamasyonuna verilen isimdir ve omuzdaki ağrının bir diğer nedeni olabilir. Bursa veya tendonların inflamasyonlarına bir çok problem neden olabilir. Bu problemlerden bir tanesi impingement (sıkışma)sendromudur. İmpingement sendromu; rotator manşet (döndürücü kılıf) tendonlarının omuz ekleminin çatısında bulunan akromiona sürtünmesiyle oluşur.

 

Genellikle kolumuzu kaldırırken akromion ve rotator manşet tendonları arasında tendonların kayarak hareket etmesini sağlayacak yeterli hareket alanı vardır. Fakat her kolumuzu kaldırışımızda tendon ve bursa dokusunun akromiona bir miktar sürtünmesi olur. Bu olaya impingement (sıkışma) denmektedir.

 

Normalde omuz ekleminde bir miktar kadar sıkışma olmaktadır. Gün içinde kolumuzu omuz seviyesi üzerine her kaldırışımızda bir miktar sıkışmaya neden olmaktadır.Kolun sürekli omzun üzerine kaldırılmasını gerektiren işler, tekrarlayan fırlatma hareketi bu sıkışmanın problem haline gelmesine yol açabilir. Sıkışma; rotator manşet tendonlarında irritasyon veya hasar oluşturduğunda problem halini alır.

 

Kolun kaldırma hareketi kol kemiğini (humerus), akromionun köşesine doğru zorlar. Aşırı kullanım ile bu durum bursa dokusunda irritasyona ve şişmeye neden olur. Akromion ve rotator manşet arasındaki alanı daraltan her olay sıkışmanın kötüleşmesine yol açar.

 

Kemik çıkıntılar akromion ve rotator manşet arasındaki alanı daraltabilirler. Akromioklaviküler eklemdeki aşınma sonucu kemikte dikensi çıkıntılar oluşabilir.

 

Bazı hastalarda bu alan akromionun anatomik yapısı nedeniyle dardır.Bazı akromion tipleri çok aşağıya eğimlidir ve rotator manşet üzerinde bası oluşturmaktadır.

 

Erken evrelerde omuzda sürekli bir acı vardır. Aynı zamanda kolu yana veya öne-yukarı kaldırırken ağrıya neden olur. Hastaların çoğu ağrı nedeniyle etkilenen omuz üzerine yatmakta zorlandıklarını ifade ederler.

 

Arka cebe uzanırken hissedilen keskin ağrı impingement sendromunun belirtilerinden biridir. Durum ilerledikçe , omuzdaki huzursuzluk artar. Güçsüzlük ve kolu kaldıramama rotator manşette yırtık oluştuğunu düşündürür.

 

TANI

Anormal eğimli akromion veya kemik çıkıntıları görmek için röntgen istenir. Rotator manşet yırtığından şüphelenilirse MRI (manyetik rezonans görüntüleme) tetkiki istenir. MRI hem kemik yapı hem de tendonlar hakkında bize ayrıntılı bilgi veren bir görüntüleme yöntemidir.

 

Bazı vakalarda ağrının omuzdan veya boyundaki bir olaydan mı kaynaklandığını ayırmak için omuz eklemindeki bursa dokusuna lokal anestezik verilir. İnjeksiyon sonrası ağrının ortadan kalkması omuz kaynaklı olduğunu doğrular.

 

SUBAKROMİAL SIKIŞMA SENDROMUNDA KLİNİK EVRELEME

EVRE-1: ÖDEM ve HEMORAJİ

Tipik olarak 25 yaş altı kişilerde görülür. Kolun baş üzerinde yoğun olarak kullanıldığı bir spor veya mesleki uğraş nedeniyle subakromial bursa ve supraspinatus tendonunda ödem ve hemoraji görülür. Bu evrenin en önemli özelliği reversible olmasıdır.

 

Baslangıçta ağrı, zorlu bir aktivite sonrasında omuz çevresinde, künt bir ağrı şeklinde tanımlanır. Daha sonra bu ağrı aktivite veya spor yaparken de olur. Sonunda uyku ve performansıda etkiler.

Fizik muayenede, tuberkulum majus üzerindeki supraspinatus tendonunun yapışma yerinde ve akromion ön ucu boyunca palpasyonla hassasiyet bulunur. Sıklıkla bisipital duyarlılıkta görülür ,

Ağrılı ark testi pozitif bulunur. Bu testte abduksiyonun 70-110 veya 80-120 dereceleri arasında ağrılı olarak bulunur.. Klinik tanıda en önemli test sıkışma (impingement) testidir. Buna Neer testi de denmektedir. Bir elle skapular rotasyon engellenirken, diğer elle hastanın kolu fleksiyon ve abduksiyon arasındaki bir açıda öne doğru elevasyona zorlanır. Bu şekilde humerusun akromiona doğru itilmesi ağrı oluşturur. Ancak bu test adeziv kapsülit, instabiliteler, kalsifik tendinit ve kemik erozyonları gibi omuzun diğer patolojilerinde de pozitif olabilir. Bu durumda subakromial sıkışma enjeksiyon testi yapılır. Subakromial aralığa %1’lik lidokainden 10 ml enjekte edilir. Subakromial sıkışma sendromuna bağlı ağrı ve hareket kısıtlılığı bu enjeksiyonla tama yakın geçer. Bazı kalsifik tendinit ve bursitler haricinde ise ağrı kaybolmaz.

 

Ayırıcı tanı için genç hastalarda en önemli lezyon omuzun instabilitesi olup, bulgular benzerdir. Ancak enjeksiyon testi oldukça değerli olup, bu test ile instabiliteye bağlı giderilemez. 40 yaş üstü hastalarda ise ayırıcı tanıda en önemli lezyon rotator cuff yırtıklarıdır.

(Devam Edecek)

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Duru Park Davetiyem Beykar bbs inşaat
Ekcan Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ konak_dr BasiskeleSanayi