23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İnsan nasıl cinayet işler?

Hayrullah Demiray

09 Mart 2013 tarihli yazısı

Hemen her gün gazetelerde ve haber bültenlerinde insanların en yakınlarına karşı işledikleri cinayetleri okuyor ve dinliyoruz. Bir insan kendi öz evladına nasıl kıyar? Öz annesini ve babasını üç kuruşluk dünya menfaati için nasıl katledebilir? Aynı karından dünyaya geldiği kardeşine nasıl bu şekilde acımadan kıyabilir?

 

Basit bir alacak verecek yüzünden ortağını delik deşik edebilir? Üzerimden halı-kilim silktin diye komşusuna bir şarjör kurşun boşaltabilir? Yol hakkı benimdi senindi, niye yol vermiyorsun diye en basit bir konuda bile birbirine deliler gibi saldırıp kafa göz kırabilir? Bu ve buna benzer yürekleri dağlatan haberlerle karşılaşıyoruz. İnsanı bu kadar vahşileştiren sebep nedir? Hayret! Hayret ki ne hayret! Yani insanın bunlara inanası gelmiyor ama, maalesef bunlar toplumumuzun acı gerçeği. İnsan nereden geldiğini ve niçin yaratıldığını bilmez ve unutursa, insan olduğunu hiç hatırlamadan, ormanda ki vahşi hayvanların bile hayret edeceği cinayetleri işler. Vahşilikleri gayet normalmiş gibi sergiler. İnsan Yaratıcısını ve yaratılış gayesini unutunca işte böyle karşımıza cani olarak çıkar. İnsanı insan yapan vicdanıdır. Yani insan bir bakıma vicdanı ile insandır. İnsan vicdanını kaybettiği zaman en vahşi hayvanlardan daha tehlikeli bir hale gelir.

 

Bu toprakların insanı kendi insanına kıyacak kadar nasıl vahşileşti? Benliğini bu kadar unutturan sebep nedir? Bütün bunları toplum ve devlet olarak çok iyi bir şekilde düşünüp tahlil etmeliyiz. Bir toplum varlığını böyle vahşice bir hayatla devam ettirebilir mi? Bu mümkün mü? Bir toplum hayatını bu şekilde, vahşi hayvanlara bile yakışmayan bir halde asla devam ettiremez. Kendi kendini yer bitirir. Kendi içerisinden, topyekûn insanlığa ışık olabilecek çapta, büyük kandiller yetiştirmiş bir milletin bu hali gerçekten elem vericidir. Bir Mevlana Hazretlerini, bir Yunus Emre Hazretlerini, Bir Hacı Bektaşi Veli hazretlerini ve birçok gönül dostunu yetiştirmiş bir millet nasıl bu hale düşer? Demek ki; bir yerlerde hata edilmiş olmalı ki; şimdi Allah dostlarını değil de şeytan dostlarını yetiştiriyoruz. Onun için, o büyük Allah dostlarını yetiştiren kültür iklimine bir an önce kavuşmalıyız. Yoksa halimiz içler acısı. Bu gidişe bir dur demezsek sonumuz felakettir

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem