20 Temmuz 2019 Cumartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sözler ölçülü adımlar istikrarlı olmalı

Hayrullah Demiray

08 Mart 2013 tarihli yazısı

İnsan, sırf kılık kıyafetiyle, fiziki yapısıyla, endamı ve surete görünüşüyle değil, yaşantısıyla, hal ve hareketiyle, ölçülü ve yararlı sözleri ile attığı istikrarlı adımlarıyla ve örnek kişiliğiyle insandır.

 

Ölçüsüz ve bozuk üslup sahipleri ile kararsız adım atanlar, ölçüyü, endazeyi kaçıranlar, başkalarına, özellikle de küçüklere kötü örnek teşkil edecek şekilde konuşma yapanlar toplumu yanlış ve kötü yollara sürüklerler. Onun için akıllı, inançlı ve imanlı her Müslüman ağzından çıkacak olan her söz ile atacağı her adıma son derece dikkat etmeli, ölçüyü ve istikrarı kaçırmamaya özen göstermelidir.

Her Müslüman açık şekilde bilmeli ve kabul etmelidir ki; atılan her adımın ağızdan çıkan her sözün ve mideye giren her lokmanın ve her sabahın sorulacağı bir gün mutlaka gelecektir. Bu gerçeği kabul etmemek veya uzak görmek iman zafiyetinden kaynaklanır. "Her gelecek yakındır" gerçeğini akıllardan uzak tutmamak icap eder.

 

Herkesin dünyada, yani bu misafirhanede kalacağı gün ve saat ile alacağı ve vereceği her nefes sayılı olduğu gibi, yapacağı konuşmalar, atacağı adımlar ile ağzından midesine inen her nevi yiyecekler ve içecekler yine mahduttur, yine de sayılıdır. Sayılı olan ömür hazinesi ile alınan-verilen nefesleri her çeşit yiyecek ve içecekler ile ağzımızdan çıkan sözlerin ve attığımız adımların bir taraftan ölçülü dengeli ve istikrarlı olmasına öbür taraftan helal yollardan kazanıp helalinden yemeye karşı çok duyarlı ve dikkatli olmalıdır.

 

Saatler, günler, haftalar mevsimler ve yıllar büyük bir hızla gelip geçiyor. Saatlerimiz aynı yerde durmuyor. Geçen her saniye, dakika, gün, hafta, ay ve yıl bizi ölüm denilen son nefese yaklaştırmaktadır. Ölçülü ve istikrarlı adım sahipleri kulluk görevlerini de hakkıyla yerine getirdikleri takdirde, Allah’ın sevgili bir kulu olarak ömürlerini tamamlamış ve yüz akıyla ilahi huzura varmışlardır.

Ağzından çıkan sözleri atılan adımları kaale almamak, bundan ne olurmuş gibi havya kapılmak hem dünya hem ahret hayatında felaket kapılarının haram ve günah pencerelerinin açılmasına sebep olur. Ölçülü ve istikrarlı insan toplumların yüz akı mabesinde yer alır. Konuşma organı olarak verilmiş bulunan ağız ve içinde yer alan dilimizi yaratılış gayesinde uygun olarak kullanmak gerekir. Laubali sözler, ulu orta konuşmalar, küfür ve isyana dayalı ifadeler ile yalan ve iftira içerikli sözler yerine İlahi emirleri ve yasakları ele alan hak ve hakikatı daima ön plana çıkaran her yerde geçerli olan nasihat ve öğüt özeliği taşıyan konuşmalarla ağız ve dili sayesinde maksadına uygun olarak değerlendirmeye tabi tutmalıdır. Özet olarak ifade etmek gerekirse deriz ki en şerefli olarak yaratılmış olan insan hayatının her safhasında yüceliğini, şerefini ve üstün vasıflarını asla ihmal etmemeli, her hareketi her fiili her eylemi olumlu ve istikrarlı olmalıdır. En şerefli yaratık olmak bunu gerektir.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem