17 Ağustos 2018 Cuma
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Memurların sicil affı

Adnan Gümüşer

07 Mart 2013 tarihli yazısı

Memur disiplin cezalarına en son 1999 yılında kapsamlı af gelmişti. Bu kadar yıldır memura kapsayıcı af gelmedi. Her gün bir müjde var ama ortada herhangi bir resmi beyanat yok.

 

Son bilgilere göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in talimatı üzerine, Devlet Personel Başkanlığı konuyla ilgili bir ön çalışma gerçekleştirdi. Bu çalışmanın ardından, bir düzenleme metni hazırlandı. Hükümet bu konuda geç kaldığını anladı ki hızlandırma yoluna gidiyor. Düzenlemenin yasa tasarısına eklenmeden direk geçmesi ve işlemin daha hızlandırılmasında fayda var. Sendikaların bu arada baskın karakter sergilemeleri lazım.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunulan taslakta memuru sevindirecek 3 af paketi var. Bakanlığın “Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı” ile memurların tüm disiplin suçlarının affedilmesi öngörülüyor. Taslağa göre memurlar ve diğer kamu görevlileri ile bu görevlerde bulunmuş olanlar hakkında 1 Ocak 1995'den 11 Eylül 2012'ye kadar işlenmiş fiillerden dolayı verilmiş disiplin cezaları bütün sonuçlarıyla affedilecek.

 

Disiplin affı çeşitli sebeplerle uyarma, kınama, aylıktan kesme, kademe ilerlemesini durdurma gibi cezalar almış 20 bin 543 kamu çalışanını ilgilendiriyor. Ayrıca, devlet memurluğundan çıkarılma cezası alan 639 kamu çalışanı da göreve yeniden başlayabilecek. Affın kapsayıcı olmasında büyük fayda var. Memur daha önce derece alıp almadığına bakmadan derece verilmesi daha şık olacaktır. Bu affın emektar memurun talepleri doğrultusunda olduğunu her kamu hizmetlisi görmek ve bilmek ister.

Memur sicil affının çıkması birçok haksız yere ve kin duyarak verilen disiplin cezalarının kaldırılmasını sağlıyacağından, yerinde ve uygun olacaktır. Son tarih olarak yani geçerlilik tarihi bölümünde belirtilen tarihin affın çıktığı tarih olarak düzeltilmesi haksızlıkları gidereceği düşüncesindeyim. Ama buna rağmen bu haliyle çıktığında memur biraz nefes alabilecektir. Yalnız biran önce resmi ağızdan açıklama ve icraat bekliyoruz.

 

Özellikle gazetemizi yakından takip eden ve memur dostu Milletvekilimiz Sn İlyas ŞEKER’in bu konuya gereken hassasiyeti ve desteği verdiğini biliyorum. Milletvekiline ve konu ile ilgilenen tüm yetkililere şimdiden teşekkürler.

 

Uzun zamandır konuşulan bir konu idi.10 yıl çalışmayan memurun ölümünde kalan eş ve çocuklarına aylık bağlanması… Artık 5 yılı dolduran memurun ölümü halinde kalan ailesine emekli maaşı bağlanıyor. Bu şekilde olan 28 Bin memurun ailesine ve eşine maaş verilecek. Bu kişilere aylığa bağlandığına dair bilgi adreslerine gönderilen mektupla ulaştırıldı. Yapılan işlem ölenleri geri getirmez fakat acıyı azaltması yönünden iyi ve hayırlı bir çalışma…

Kalın sağlıcakla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr