17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Şükreden bir toplumuz

Hayrullah Demiray

06 Mart 2013 tarihli yazısı

Biz insanoğlu; dünya hayatımızda rabbimizce bize tayin edilen takdir edilen yani nasibimiz olan yer ve zaman diliminde yaşarken genel olarak yeniliklere açığızdır.

 

Çünkü insan; daima araştırarak öğrenmek, bilmek, okumak yazmak ister. Bunun için de çok çalışmak, kendisine ve çevresine de hizmet etmek durumundadır. Adeta mecburdur.

 

Bu hayat müddeti içinde de “farklılıklara-yeniliklere-değişime” karşı ilgili ve daima duyarlıdır.

Genelde yeniliklere ve değişime müspet tepki veririz. Benimseriz, kabulleniriz, çabuk adapte oluruz.

Tabiatıyla bu yeniliklerin, değişikliklerin hayatımıza, ailemize, çevremize “müspet ve faydalı yönde katkı sağlaması” esastır. Yani daha verimli, daha güzellikler içeren, hayatımızı daha yaşanabilir hale getiren özelliklere sahip olması ve insana daha konforlu, daha huzurlu ve mutlu bir hayat sağlaması murat edilir.

 

İnsana; Topluma bunu sağlayanlara, sebep olanlara ise minnet ve şükran duyulur. İnsanlar takdir ve teşekkür ile de yetinmez gönülden dua ederler… Vefalıdır insanımız…

 

Hatta bu takdir ve teşekkür bireylerden başlayarak, ailede, mahallede, kasabada, kentte, memlekette devam eder. Bu şükran ifadeleri ve dualar tüm hizmeti geçenlere, sebep olan herkese: belediye başkanlarına, valilere, milletvekillerine, hükümetlere, devletimize kadar gider de gider. İnsanlarımız bununla bile yetinmez, hatta icat eden, bu faydalı buluşu yapan kişilere dahi (Gayri Müslim olsalar bile) : -“Bunu bulup icat edenlerden Allah razı olsun” derler… İşte Müslüman türk insanının karakteri budur! Asla duyarsız değildir, nankör değildir!

 

Sevgili dostlar, çok değil sadece 50–60 sene öncesine kıyasla bugün daha konforlu ve rahat, mutlu bir hayat sürmek için nelere, ne imkânlara, hangi araçlara, gereçlere kavuştuğumuzu şöyle bir düşünelim…

 

Şehirlerimizin, mahallelerimizin, evlerimizin ve insanlarımızın nelere sahip olduğunu düşünmek yeterlidir, şükretmek için. Saymaya gerek yok! Her şey hemen hemen herkes de olduğuna göre. İşte sevgili dostlar, insanoğlu 21. Asırda pek çok yenilik ve nimete daha kavuşmuş oldu. Haliyle bu ve benzer yeniliklerin ve daha başka “farklılıkların” insanoğluna ne gibi dertler ve belalar getirdiğini de hepimiz görüyor, biliyor ve yaşıyoruz.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem