18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

2014 ve 2015’in Başbakanları kim olacak?

Hayrullah Demiray

05 Mart 2013 tarihli yazısı

AK Parti iktidarının 11. yılına girdik. Ekonomiden sağlığa, enerjiden ulaştırmaya kadar birçok alanda büyümeyi gerçekleştiren iktidarın üçüncü dönemi ise Haziran 2015’te bitiyor.

 

Sayın Başbakanın köşke çıkacağına ilişkin bir tereddüt yaşadığını sanmıyorum. Her ne kadar daha zaman çok, vakti geldiğinde değerlendirme yapılır gibi kamuoyu önünde cümleler kullanılsa da ülke siyasetinin gündemi 2014 mahalli seçimlerinden sonra iyice kızışacak ve netleşecektir.

 

Bu yıl sessiz sedasız geçer. 2014 yılı başlarında ise yerel seçim takvimi işlemeye başlamış olacaktır.

Geçmişe baktığımızda rahmetli Özal köşke çıktıktan sonra partisi erime sürecine girdi ama bitişi uzun sürdü. Sayın Demirel köşke çıktıktan sonra partisi iki tur daha idare etti. Şimdi senaryolar AK Parti içinde yazılmaya başlanıyor ama o zamanki şartlarla şimdiki şartlar çok farklı.

 

Bu ülkede partiler hep lider partisi olmuştur. Oyları da partiden ziyade liderler alır. Bu durum Dünyanın pek çok ülkesinde de böyledir. AK Parti’nin diğer merkez sağ partilerden farkı, lider esasına dayanmakla birlikte ekip ruhu, kadro, takım arkadaşlığı, algıyı iyi yönetme, ilkeler velhasıl kurumsallaşma yolunda ilerlemenin olduğu ve somut gerçeklerin varlığıdır.

 

Hâlihazırda AK Parti’nin alternatifinin olmadığını ben değil kamuoyu yoklamaları her gün ortaya koymaktadır. Demek ki, önce 2014 mahalli seçimler, ardından 2015 genel seçimlerde AK Parti’nin tek başına iktidara gelmemesi için ortada bir sebep yok. Vatandaş ekonomiden sağlığa kadar birçok alanda iktidarı takdir etmekte ve daha iyisini henüz göremediği için de bu iktidarı bırakmayı henüz düşünmemektedir.

 

Gelelim, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine. Sayın Gül’ün görev süresi 28 Ağustos 2014 günü doluyor. Bu tarihe kadar hem devletin hem de yürütmenin başı olarak görevine devam edecektir. Cumhurbaşkanlığı seçim kanunu incelendiğinde, seçim takvimi 28 Nisan 2014’de başlayacak, yani mahalli seçimler biter bitmez adayların başvuruları ve takvim süreci işlemeye başlayacaktır. Seçim ise 28 Haziran 2014’de sonuçlanmış olacaktır. İki aylık dönemde yani devir teslim yapılıncaya kadar Sayın Başbakan dinlenecektir.

 

Sayın Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiğine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandığı gün AK Parti ve parlamento ile ilişiği kesilecektir. Dolayısı ile milletvekili olan birisine hükümeti kurma görevini Sayın Gül verecektir.

 

Hükümeti kurma görevini alan kimse Haziran 2015 seçimlerine kadar Türkiye’nin Başbakanı olarak görev yapacaktır. Eğer 2015 başlarında bir erken seçim olmazsa.

 

Yani, Sayın Erdoğan sonrası oluşacak kabineyi belirleme yetkisi sayın Gül’dedir. 28 Ağustos 2014 tarihinden sonra da Sayın Gül, dinlenmeye geçecektir. Sakın bu dinlenmenin öyle uzun soluklu olmasını beklemeyiniz. AK Partinin başına geçecek ve 2015 seçimlerine genel başkan sıfatı ile girecektir diye düşünüyorum.

 

Geçiş döneminin Başbakanı ise kuvvetle muhtemel Sayın Bülent Arınç’tır. Haziran 2014’de görev verilirken büyük bir ihtimalle AK Parti olağanüstü kongre takvimi de belli olacak ve partinin başına (gelinceye kadar da Sayın Şahin vekalet edecektir) Sayın Abdullah Gül gelecektir. Sayın Gül, kamuoyunda merkezden kenara, sağdan sola bütün kesimlerin takdirini toplamıştır, Başbakan olarak da ikinci kez göreve gelmesinin her tarafı yakışık alır diye düşünüyorum.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem