19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Erbakan alaşağı edilmeseydi

Hayrullah Demiray

03 Mart 2013 tarihli yazısı

Milletimizin yakın tarihinde maalesef “ kandillere katran döken geceler” vardır. Ve hiç unutulmamıştır. Geride büyük acılar, gözyaşı, heder olan emekler ve en önemlisi de milletimiz için kayıp yıllar olarak telafi edilemeyecek izler bırakmıştır.

 

27 Mayıs 1960 darbesinin sonucunda zamanın Genelkurmay Başkanı Rüştü Erdelhun Paşayı tekmeleyerek tutukladık. “ Ayağa kalk er Rüştü “diye Yassı Ada mahkemelerinde aşağıladık. Demokrat partiden milletvekili olan 1950-52 yıllarında Genelkurmay Başkanlığımızı yapan Nuri Yamut Paşayı cezaevlerinde öldürdük.

 

Düşünebiliyor musunuz; kendi Genelkurmay Başkanlarını tutuklayan ve tekmeleyen bir ordu! İki Bakanımızı ve Başbakanımızı astık. Asmadan önce Yası Adada ne büyük işkenceler yaptık. Ne kadar acı… Bilmem ama dünyada kendi başbakanını asan Pakistan ile Türkiye’den başka bir devlet yoktur. Yüzlerce insanımızı senelerce yassı adada ve cezaevlerinde yatırdık. 1960 darbesi iz oldu, 12 Mart Muhtırasını yaptık. Seçilmiş meşru hükümetler yerine ordunun emrinde hükümetler kurduk. Yine birçok insan cezaevlerinde mağdur edildi. Kendilerine “Devrimci” diyen gençler asıldı.

 

Derken 12 Eylül 1980 darbesi yapıldı. Ve tarihimizin yüz karası uygulamalarına şahit olduk. Binlerce insana cezaevlerinde insanlık dışı işkenceler yapıldı. 49 kişi asıldı. İnsanlar aşından, işinden ve eşinden oldular. Hürriyetleriyle beraber sağlıklarını da kaybettiler. Ülkemiz işgal edilseydi, işgal kuvvetleri ancak bu kadar zulüm yapabilirdi. Halen acıları dinmedi. Aradan 17 yıl geçtikten sonra 28 Şubat 1997 tarihinde post modern darbesi yapıldı. Bütün bunlar millet namına milletten izin alınmadan darbeci askerler tarafından yapılıyordu.

 

Askerler anlaşılan o ki; memleketi kendi şahsi mülkleri sanıyorlardı. Ülke üzerinde hükümranlık hakkının sadece kendilerinde olduğunu sanıyorlardı ve hiç acımadan, milletin istikbalini düşünmeden "kandillere katran döküyorlardı."

 

Rahmetli Menderes düşürülmeseydi ülke ne kadar büyük mesafeler alacaktı. Demirel bir muhtıra ile uzaklaştırılmasaydı Türkiye kalkınmada hızına yetişilemeyecek bir ülke olacaktı. Ve rahmetli Erbakan post modern bir darbeyle alaşağı edilmeseydi inanıyorum ki; dünyanın sayılı ülkelerinden birisi olacaktık. Fakat kendilerini memleketin sahibi sanan askerlerin şahsi ihtiras ve ikbal hesaplarının millet olarak maalesef kurbanı olduk.

 

28 Şubatın üzerinden 16 yıl geçti. İnşâllah bundan böyle darbelere maruz kalmayız.

Sayın Başbakan’a bu konuda millet olarak şükran borluyuz. Aklı ve cesareti ile darbeleri darağacına götürdü!

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem