18 Haziran 2018 Pazartesi
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İHH kahvaltısı

Adnan Gümüşer

28 Şubat 2013 tarihli yazısı

Pazar günü İHH'nın düzenlediği kahvaltıya 2 davetiye alıp katıldım. Sabahın erken saatlerinde gelen, çocuğuyla arkadaşıyla doluşan çok güzel manzaralar gördüm. İHH Kocaeli il başkanının konuşmasından sonra namaz platformu üyesinden tanıdığımız Sn. Abdullah YILDIZ Hocam konuşmak için kürsüye geçti. Veciz ve güzel konuşmalar yaptı. İHH başkanı Bülent YILDIRIM da ordaydı. Fatma Erdal’da heyecanlı konuşmalar da bulundu.

 

Özetle, Bülent Yıldırım başkanlığındaki İHH, Türkiye'de 50'den fazla ilde, dünyada 150’ye yakın ülkede kurban dağıtımında bulunuyor. "Afrika Görecek" projesiyle bu kıtadaki katarakt hastalarının ameliyat edilmesini sağlayan vakıf, dünya yetimlerini buluşturduğu organizasyonlarıyla da kıtalararası kardeşlik ve dayanışma duygularının pekişmesinde önemli bir rol oynuyor. Çalışmalarında başarılar diliyoruz. Takdire şayan işler.

 

Toplantıda Tanzanya’nın Donge köyüne cami ve derslik yapılacağı duyuruldu. Gazetemizin de haberinde yer aldığı gibi 66.000 dolar maliyeti olacak. Slayt ve gösteriler yapıldı. Hepimiz canla başla dinledik. Takdir ettik.

 

Sıra hiç hoşlanmadığım ‘evet şimdi kim yardım edecek’ faslına geldi. Âdeta para dilenme sırası. Salonda uğultular herkeste adeta bu fasıl ne zaman geçecek beklentisi belirdi. Ezilmeler büzülmeler.

Eskiden böyle toplantılarda herkeste bir heyecan bir sevgi ve bir bağlılık olurdu. Bir iştiyak bir manevi haz vardı. Şimdi islami camia pikniğe gider gibi , bir misafirliğe gider gibi, taziyeye hazırlanıyor gibi çalışmalara katılıyor. Çoğu kimsenin gözlerinin feri sönmüş.

 

Küçükken hiç unutmam, babamla misafirliğe giderken gidilen yerin sevilip sevilmediğini ya da formalite icabımı gidildiğini tahmin ederdim. Çünkü beş on dakikalık hoşbeşten sonra babam uyukluyorsa demek ki bu yere ya annemin zoruyla ya desinler diye ya da prosedür gereği gidildiğini düşünürdüm. Nitekim de öyle olurdu.

 

Pazar günkü kahvaltı programında ortalıkta gezip boy gösterenler ve çalışıyormuş gibi mikrofon tutanlar vardı. Camiadan gözüküp rantını kaşla göz arasında toplayanlar gördüm. Belki de bunlar yüzünden o eski canlılık, o eski bağlılık kalmadı. Canlılığın feri söndü.

 

Herkeste şu düşünce beliriyor. Şu koşturan organize eden acaba Allah rızası için mi yapıyor yoksa ilerde bizi söğüşleyecek mi. Olayı nasıl ve ne zaman ranta çevirecek.

 

Halis niyetlerle ve halis çalışmalarla ancak bu dava bir noktaya gelir. Kendini karşılıksız ve bir şey beklemeden veren Rıza’ en lillah çalışacak insanlarla yücelecek ve belki hedefe bu insanların sırtında yükselinecektir.

 

Eski heyecanlar eski gönül bağlılıkları eski şevkler neredeler. Hep onların özlemindeyiz.

Belki bir gün yeni nesil bunları fark eder ve ulvi değerlerin peşinden hiç bir beklentiye girmeden koşturur. Ve zaferle taçlandırır.

 

Takva, ihsan, karşılıksız yardım, Allah rızasını gözeten aktiviteler… ve bunları beklentisiz yapanlar hep özlemle baktığımız hayallerimizdir. Böyle yapanlar takdir edilecek şahsiyetlerdir. Bereket ve rahmet böyle kimselerin elinde gönderilecektir aslında.

Kalın sağlıcakla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM Sabitzade köfte Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan Üst Grup Gürpınar su Müjdat Optik Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr