17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Aldatan bizden değildir

Hayrullah Demiray

26 Şubat 2013 tarihli yazısı

Evet; Efendimiz Hazretleri böyle buyuruyor: “Aldatan bizden değildir.” Ne kadar net, ne kadar muhteşem ve ne kadar güzel bir söz ve düstur. Ondan olmak, O’nun yanında olmak ve ebediyen O’nunla beraber olmak isteyen insan bu düstura sıkı sıkıya bağlanması gerekir. İki cihanda saadetli olmanın reçetesi budur. O’nu sevenler ve O’nu sevdiğini söyleyenler, sözleriyle değil fiilleriyle bunu ortaya koymaları gerekir. Hem O’nu sevdiğini söyleyeceksin ve hem de insanları aldatacaksın! Olmadı işte! O’nu sevdiğini söyleyen, sözleriyle değil davranışlarıyla bunu herkese izhar edecek.

 

İnsanlarla olan münasebetlerinde kimseyi aldatmayarak O’nu sevdiğini gösterecek. İspat edecek. Tek başına sevdiğini söylemek bir şey ifade etmez. Hatta O’nu istismar etmek olur. Komşuluk ilişkilerimizden iş ilişkilerimize, alış verişten arkadaş dost ilişkilerimize, siyasetten sanata, ticarete ve topyekûn toplum hayatımızda insanlara karşı dürüst davranarak ve kimseyi aldatmayarak O’nu sevdiğimizi izhar etmeliyiz. İnsanları aldatmıyorsan O’nunlasın ve O’ndansın. Ama bütün ilişkilerinde Efendimizin (s.a.v) düsturuna uymayıp kendi nefsin için insanları aldatıyorsan O’ndan değilsin ve O’nun yanında değilsin. Şeytandansın ve Şeytanın yanındasın. Hem Peygamberimizi sevdiğini söylemek ve hem de davranışlarınla Şeytanın yanında olmak! Kimi kandırdığını sanıyorsun ki ahmak!

Unutma! Bir bilen var senin bilmediklerini. Bir gören var senin görmediklerini.

 

Evet. Aldatan bizden değildir.

Peki aldatılan mı olmalıyız?

Aldatan olmaktan tabi ki daha iyi aldatılan olmak.

Ancak nereye kadar aldatılanlardan olacağız.

Son günlerde, peygamberimizin bu hadisini, Kocaeli siyasetine uyarlamak mümkün.

Kimler aldatan, kimler aldatılan, sanırım herkes bunun cevabını iyi biliyor.

Biz, bu gazeteyi kurarken, bu yola çıkarken, aldatanlardan olmamak üzere yola çıktık ve gelen tepkiler de doğru yolda olduğumuzu gösteriyor bize.

Aldatanlardan olmayacağız.

Aldatanlarla birlikte yürümeyeceğiz.

Kim kimi aldatıyorsa, aldatılanın yanında aldanmasın diye yer alacağız.

Bu böyle biline…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem