23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ticaret Odası’ndakiler ne iş yapar?

Hayrullah Demiray

16 Şubat 2013 tarihli yazısı

Kocaeli Ticaret Odası’nda seçim sürecine girildi. Bu seçim, oda açısından çok önemli bence. Bir değişimin başlangıcı belki de… Neden derseniz, ben yıllardır Ticaret Odası’nın yönetim biçimine ve tarzına karşı olmuşumdur. Bu karşı olmam da öyle eften püften konular için değil haklı sebepler için olmuştur.

 

Çünkü ticaret odalarının yöneticileri zannediyorlar ki, makam odalarını pahalı yapmakla, hatta kapılarına servet ödemekle, odanın paralarını har vurup harman savurmayla iyi yönetici olunur. Artık yöneticilerin oturmakla iş olmayacağını anlamaları gerekir.

 

Sadece evrak veren para alan lakin işini düzgün yapmayan evraklardaki yazıları bile kontrol etmeyen yani bir virgül için bile işlerine geldi mi insanları geri çeviren ama koskoca kelimeyi görmeyip sonrada kendi yaptıkları yanlışları bile üyelere mal eden bir oda, başarısızdır. Üstelik hem hata yapıyorlar,hem de hatanın bedelini odaüyesine ödetmeye çalışıyorlar.

 

Oda seçimini kim kazanırsa kazansın, oraya gelecek kişiler halkın yararına bir şeyler yapsın. Saltanat sürmesin. 11 bin ya da 12 bin civarında üyesi bulunan ama bugüne kadar 2.500 -3000 üyenin oy kullandığı bir odanın artık kendisini yenilemesi ve değiştirmesi gerekmektedir. Bunun için de üyelerin şimdiye kadar kullanmadığı oyları çok hem de çok önemli. Bu fırsat dilerim bu kez kaçmaz.

 

Mevcut başkan geçtiğimiz günlerde uzun yıllardır genel sekreterlik yapan Ersan Toptamış’ı görevden aldı. Ama bana göre odada bir kişinin değişmesiyle hiçbir şey düzelmez. Düzeleceğini düşünen yanılır. Bir kere o kurumun başında olan, orayı yöneten insanların hem mantıklarını değiştirmeleri gerekir hem de orada bulunan çalışan insanlara da üyelerin önemini anlatmak gerekir. Orada şu anda yapılan tek şey, çalışanların yaptığı yanlışlıkların üyelere ödetilmesi. Başka bir şey değil.

Sakın yanlış anlaşılmasın benim kimseyle bireysel sorunum yok olmaz da. Lakin insanların ödedikleri paralarla saltanat sürüp sonrada insanlara hizmet etmemek ne kadar doğrudur.

 

Bugün o kurumun başında olan İbrahim Keleş’in yanı sıra, o kurumun yönetimine talip olan şu an iki isim daha var. Recep Ekşi ve Murat Özdağ. Onlar da umarım bu yaşananlardan ders çıkartıyorlardır ve o göreve talip olmuşlardır. Çünkü yaşanan her eksiklik aslında bir başkası için tecrübedir.

Bu seçim bana göre Kocaeli Ticaret Odası için önemli bir fırsat olacak. Bu fırsatı iyi değerlendirmek gerekir. Oraya gelecek yönetim, bilgili ve o işin ehli insanlarla birlikte çalışmalı. Böylece üyelere gerçek anlamda yardımcı olabilirler.

 

Böyle giderse herkes Ticaret Odası’na üye olmamak için şirket kurmayacak. Onun için hazır seçimlere daha varken bu konuda bence gerekli adımların atılması gerekir. Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem