18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Türk’e kurşun sıkanlar

Hayrullah Demiray

14 Şubat 2013 tarihli yazısı

CHP İzmir milletvekili Birgül Ayman Güler’in mecliste yaptığı konuşmada;” Türk ulusu ile Kürt milliyetini eşit düşündürttüremezsiniz” dedi ve beraberinde ırkçılık tartışmaları da başladı. Tabiatıyla Güler hanımın konuşması maksadı aşan ve başka bir milleti aşağılayan bir tonda idi. Bu konuşma ulus-millet kavramları üzerinde yeniden bir takım yorumlara da sebebiyet verdi.

 

Kabul etmek gerekir ki; cumhuriyeti kuran kadrolar millet değil de yeni bir ulus inşa etmeye çalıştılar. Ulus Moğolca bir kelime idi. İçi batılı ölçülere göre doldurulmaya çalışıldı. Cumhuriyetin üç önemli projesi vardı: biri imparatorluk bakiyesi olan halkları Türkleştirmek, ikincisi İslam’ı Protestanlaştırmak, üçüncüsü toplumu laikleştirmek. İkinci ve üçüncü projede başarılı olundu ama birinci projede başarı istenildiği gibi olmadı. Kafkas ve Balkan göçmenleri Türkleşme noktasında herhangi bir psikolojik sıkıntı yaşamadılar. Çünkü onlar geldiği yerlerde de Müslüman olmanın karşılığı olarak Türk oldum sözünü kullanıyorlardı. Onun için bu konuda bir zorlanma ve horlanma gibi bir eziklik duygusu yaşamadılar. Anadolu insanından Türkleşme projesine direnme Kürtlerden geldi. Sıkıntı da o noktada başladı. Allah’a iman eden insanın kimin, hangi kavmin veya milletin mensubu olduğu ile ilgili bir meselesi olmaz. Çünkü bilir ki; insanın anasını babasını ve kavmini kendisinin seçme hakkı yoktur. Ama kendisi için Yüce Yaratıcının takdir buyurduğu, anayı babayı, kavmi ve milletini de sever. Sevmemesi zaten fıtrata aykırı. Efendimiz (s.a.v) buyurmuyor mu:” Kişi kavmini sevmekle kınanamaz.”diye. Siz,” Türk milliyetçiliği ayaklarımın altında” diyorsunuz ve Türk milletinden olan insanların kavmini sevmesini bu şekilde, incitici bir tarzda aşağılıyorsunuz. Kim için? Kürtler için. Kaldı ki; Türk milliyetçilerinin elinde silah da yok bomba da. Peki, ülkenin ve topyekûn bu topraklarda yaşayan milletin birliğine karşı girişilen Kürt milliyetçiliği hareketine karşı, neden bu kadar müsamahakâr davranıyorsunuz? Neden o bölgenin milletvekillerine karşı da aynı şahin tavrı gösteremediniz? Kürt siyasi hareketinin bu ülkede şimdiye kadar kendi emelleri doğrultusunda kullanamadığı parti, dernek, vakıf kalmadı. Her kuruluş içerisinde suret-i haktan göründüler ve hep idealleri istikametinde kullandılar. Kullanamadıkları Türk milliyetçileri kaldı…

 

Sayın Başbakan! Başkalarının milletlerini sevmesi gayet tabi oluyor da, Türklerin milletlerini sevmeleri sizin nezdiniz de niçin suç oluyor? Bütün bunları İslam’a dayandırmaya çalışıyorsun ama İslam’da kavmini sevmek suç değil ki. Kendi milletine duyduğu sevginin, başka milletlere düşman olarak dönmesi suç. Hiçbir Türk kendinden başkasına Kürt, Çerkes, Arap vs. olduğu için kurşun sıkmamıştır. Peki, Türk’ e kurşun sıkanların yaptığı ne?

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem