21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Çin mucizesinin sırrı

Hayrullah Demiray

13 Şubat 2013 tarihli yazısı

Sizlerinde takdir edeceği gibi bu yüz yılda Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya dünyada iki süper güç, devler ülkesi olarak dünyaya yön vermeye çalışırken, dünyada yeni bir devin rüzgarı esiyor.

 

Bu dev ülke bir milyar iki yüz milyon nüfusu ile Çin. Bu ülkeyi dev yapan sadece nüfusu değil, son on yılda ortalama yüzde onluk kalkınma hızı ile dünyadaki diğer ülkelerle yaptığı ekonomik yarışta büyük başarılara imza atmış olması. Çin mucizesinin altında yatan gerçekler neler? Çin neden çok başarılı ve geleceğin en büyük ekonomileri içinde ilk sıralarda nasıl yer alacak? Bu ülke neden diğer ülkeler yılda yüzde iki-dört kalkınırken, ülkemizde olduğu gibi yüzde beş-yedi kalkınma hızları çok iyi değerler olarak algılanırken, Çin nasıl oluyor da dünyanın en hızlı kalkınan ülkesi konumuna geldi. Bunun sırrı ne?

 

Çin mucizesinin altında yatan en önemli gerçek, eğitime verdiği önem ve insan kaynağına yaptığı yatırımdır. Çin, 1983 yılında Amerika Birleşik Devletleri ile bir antlaşma yaptı. Bu antlaşmaya göre; Amerikan malları Çin’de serbestçe satılabilecek, diğer bir ifade ile Çin ülkesinde koka kola, ile Amerikan sanayi malları satışına izin verecekti. Amerikan toplumu bu durumu ayakta alkışlıyor, televizyon kanalları Çinli çocukların ellerinde koka kola bardakları olan görüntülerini her gün defalarca yayınlıyordu. Hedef belliydi! Her yıl milyarlarca şişe kola ile Amerikan şirketlerinin sanayi ürünleri nüfusu bir milyardan fazla olan ülkede satılacak, A.B.D. bu işten büyük çıkar sağlayacak, Amerikan şirketleri kazançlarını artıracak, milyar Dolarlık kazançlarını her yıl katlayacaktı.

 

Çin kola satışına izin verirken, bugünkü mucizenin temellerini atacak bir karara imza atmış kimsenin önemsemediği önemli bir çıkar elde etmişti. Bu karara göre, “Çinli öğrenciler istedikleri Amerikan üniversitesinde kontenjana ve Çinli öğrencinin yabancı dil durumuna bakılmaksızın, üniversitelere kayıt yaptırma ve eğitim görme, mastır ve doktora yapma olanağına” kavuşuyordu. Bu kararla Amerikan üniversitelerinde Çinli öğrencilerin önü açılmıştı. Dünyanın en iyi üniversitelerine Çinli öğrenciler hiçbir kısıtlama olmadan öncelikle alınmaya başlandı. Bu dönemde Çin hükümeti en iyi öğrencilerini seçerek, ülkenin ihtiyaç duyduğu konularda eğitim almaları için Amerikan üniversitelerine gönderiyordu. Bunun bir benzerini Japonya İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra uygulamıştı. Bu dönemde eğer Japon öğrenci başarılı olamaz ve ilk üçe girmezse, bunu bir onur meselesi yapıyor “harakiri” yaparak hayatına son veriyordu.

 

Çinli öğrenciler başarılı olmayınca harakiri yapmadılar. Ancak kendilerine yüklenen görevin bilinci içinde bulundukları üniversitede en iyi dereceleri almak, öğrendiklerini ülkelerinde uygulayabilmek için gerekenleri yaptılar. Çin hükümeti seçtiği bu parlak zekalı öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşıladı ve başarılı olmaları için gerekenlerin yapılmasını milli bir politika olarak benimsedi. Bu arada sadece Amerika değil, Avrupa ülkelerine de öğrenciler gönderildi, teknoloji ve bilgi transferi yapıldı. Sonuçta çok iyi eğitim almış, disiplinli bir çalışma ortamında dünyadaki en son teknoloji bilgilerini elde eden Çinli gençler mastır ve doktora derecesi de yaparak ülkelerine döndüler. Eğitimli bu gençleri Çin Hükümeti hiçbir kıskançlık yapmadan yönetim kademelerine getirerek, bunlara geniş yetkiler verdi. Onların edindikleri bilgileri teknolojik gelişmeleri ucuz işgücü ve emek ile birleştirerek Çin mucizesini yarattı. Tam olarak bilinmese de belki Çinli öğrenciler sanayi casusluğu yaparak bazı gizli bilgileri ülkelerine aktararak, Çin’in uzay teknolojileri ve nükleer teknoloji gibi bilgileri elde etmelerini sağladılar.

 

Çin bir taraftan sanayi devrimini yaparken, diğer taraftan dünyanın dört bir tarafına yayılarak ürettiği malları pazarlamaya başladı. Bugün dünyanın hangi ülkesine gitseniz Çin mallarını tezgahlarda, müteahhitlerini ve işçilerini şantiyelerde çalışırken görüyorsunuz. Bunun sonucunda, Çin dünyanın en büyük ekonomileri arasına girmeyi başardı. Geçen yıl 260 milyar Amerikan Doları dış ticaret fazlası vererek önemli bir başarıya imza attı. İlk başta kaliteye önem vermeyen Çin son birkaç yıldır, ürünlerinde kaliteli mal üretmek için var gücüyle çalışmaya başladı. Tüm dünyanın beklentisi ve tahmini, gelecek yirmi beş yılda Çin ekonomisinin dünyanın en büyük birinci veya ikinci ekonomisi olması yönünde. İşte eğitimin ve iyi yetişmiş insan potansiyelinin başarılı bir örneği. Bir ülkede yüksek eğitimli insan sayısı ne kadar fazla ise o ülke bilimde, teknolojide, sanatta, sporda ileri gitmektedir.

 

Avrupa ülkelerinin bir kısmında üniversite mezunu oranı yüzde altmışlara yaklaşmıştır. Bu ülkelerin kişi başına gelirleri yılda elli bin Dolardan fazladır. Okuma ve yazma oranı yüzde yüz olan Çin’in gelecekteki hedefi her iki Çinliden birinin üniversite mezunu olmasıdır.

Çin mucizesinin diğer bir nedeni de nüfus artışını kontrol altına alması ve Çinli ailelerin tek çocukla yetinmesidir. Çin, eğitimsiz, sağlıksız, geleceğe ümitle bakmayan çok çocuk yerine, geleceğini garanti altına alabilen, sağlıklı, çok iyi eğitimli, üretken, yenilikçi, geleceğe ümitle bakan genç bir toplum yetiştirmeyi hedeflemiştir. Bu politika son yirmi beş yıldır değişmeden devam etmekte, bunun sonuçları alınmakta, ülke her geçen gün zenginleşmektedir.

 

Çin dünyayı sarsmaya devam edecek, gelecekte herkesin en çok saygı duyduğu ve duymaya devam edeceği bir ülke olacaktır. Bunun en önemli nedeni, iyi yetişmiş insan kaynağıdır. İnsana yapılan yatırım geç sonuç verir, fakat sonuçta yapılan yatırım fazlasıyla geri dönecektir. “Bin tane yarım adam, bir tane tam adam değildir”, “Bin işçi, bir başçı” atasözlerinde olduğu gibi, insan gücü ve beyni gelecekte daha büyük başarılara imza atacaktır. Bilenleri, bilgili, eğitimli insanları çoğaltalım, onlara haklı oldukları değeri verelim. Kalkınma ve başarı kendiliğinden gelecektir.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem