18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sözler

Hayrullah Demiray

10 Şubat 2013 tarihli yazısı

Kandiller ve Dağlar hakkıyla anlaşılmazlar. Sevilirler ama o bile hakkıyla değil. Kendileri de bilirler; hakkıyla anlaşılmayacaklarını ve hakkıyla sevilmeyeceklerini… Onun için hiç kimseye kırılmazlar ve gücenmezler. Çünkü insanlığın kendilerine muhtaç olduğunu bilirler. Ama buna rağmen gurur kibir yapmazlar. İnsanlık için yaratıldıklarını ve insanlık için var olduklarını bilirler. Aynı su gibi ekmek gibi… İşte insanlar, Kandillerden ışığını alırlar ve Dağlara sırtını yaslarlar. Ama o büyük Dağlardan ve güzelim Kandillerden ne aldığını bile bilmezler. Ne garip değil mi?

 

Her yapı, ustasının ellerinin izlerini taşır. Siz o ustayı ne kadar inkâr ederseniz edin… O izler ustanın varlığının en bariz ve inkâr edilemeyecek mührüdür. Tasavvurunuz İslam Medeniyeti ise, o medeniyetin inşasında Türk’ün elinin izleri yok mu? Var da siz onu inkâr mı ediyorsunuz? Peki, ne adına? İslam adına öyle mi? Sevsinler sizin İslam Medeniyet tasavvurunuzu!

 

Akıllı insan; sokaklarında çil çil altın serpili mahalleyi bırakıp ta, sokaklarında teneke kırıkları dolu olan bir mahalleyi tercih etmez. Ancak o mahallede ahmaklar dolaşır. Teneke kırıkları, onlar için çil çil altınlardan daha kıymetlidir. Çünkü akıl fukaralarının beyni yeni doğmuş çocukların beyni kadardır.

 

İnsan fıtraten bozuksa veya bozulur da köpekleşirse, bir dişinin ardından giden köpek sürüsüne dâhil olur. Ama fıtratına uygun bir hayatı yaşarsa ve “ Ey insan!” hitabının muhatabı olursa, bir dişi ile gayet mutlu olur. Aksi halde, kızana gelmiş köpekler gibi o dişinin ardından bu dişinin ardından ömrü tin tinle geçer gider. Yazık böyle geçen bir ömre!

 

Bir insanda edep varsa korkmayın. İsterseniz çırılçıplak sokağa salın. Ama insanda edep yoksa, bırakın örtünmeyi, isterseniz çuvala sokun. O göstereceğini yine oradan da gösterir. Yani edep olmadıktan sonra hiçbir şeyin kıymeti yoktur ve faydası da yoktur. Çuvala da soksanız, feraceye de koysanız faydası yoktur. Onun için illa edep…

 

Cahil biriyle evleneceğine, kapına bir eşek bağla ondan iyidir. Yani cahillik bu kadar kötüdür; eşeği kapıya bağlatacak kadar… Onun için cehaletten ve cahilden uzak duralım.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem