16 Ağustos 2018 Perşembe
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

3 Çocuk için teşvik

Adnan Gümüşer

09 Şubat 2013 tarihli yazısı

Hükümet çocuk teşvikini masaya yatırdı. Çocuk desteği veya namı diğer aile yardımı olarak ne veriliyor ki. Şu an çocuk başına resmi dairede çalışanlar için halen 6 yaşına kadar 35 tl daha yukarı yaştakiler için 18 tl ve para veriyor. Veya aile yardımı yapıyor. Çerez parası da değil. İşsizler için ise yardım yok. Hele çocuğu varsa ve hastaysa al başına sıkıntıyı.

 

Nüfusumuzun yeni verileri ortaya çıktı. Büyüme artışı(%2) yavaşladı ve bizde Avrupalılar gibi yaşlanmaya başlayacağız.

Çocuk getirmeyenler veya Allahtan dilemeyenler neden olarak ; Gelecek öngörememe, kadının vücudunun bozulması, Okulu,dersanesi,bakımı ilgilenilmesi zor ve daha özgür olma gibi talepler yatıyor. Bakanlara millet vekillerine bakınca hepsinin çocuğu yok yada az. Yeni bakan evli bile değil .

 

İşsizlik, sanayileşme gibi gerçeklerde aileleri düşündürüyor. Gelecek kaygısı insanı eziyor. Nüfus artış hızını tersine çevirmek ve Başbakan Erdoğan'ın ısrarla savunduğu '3 çocuk' stratejisini yaşama geçirmek için çalışma başlatan hükümet, Avrupa'da ve OECD'de uygulanan modelleri incelemeye aldı.

 

Aile Bakanlığının bu çalışmasında şöyle denmektedir; verilecek 300 liralık çocuk bakım teşvikinin, 0-3 yaş grubunda bez ve mama yardımı, 3-6 yaş grubunda ise kreş yardımı olarak kullanılmasına dönük bir proje üzerinde duruluyor. Aile Bakanlığı, çocuk bakımında 'aileyi merkeze almak ' üzere 'Aile Destek Sigortası' adıyla yeni bir sisteme geçilmesini de tartışıyor.

 

Avrupa da çoğu ülkede sırf çocuklara verilen yardım ile ev geçindiren çok Türk ailesi vardır.

Şimdi Aile bakanlığı yeni taslakta mama parası olarak ve bez parası olarak veya kreş yardımı olarak verilmesini tasarlıyor. Saçma. Sen çocuğu olana ver yardımını ailesi ona harcasın. İstediğini alsın harcasın. Verilecek 3 kuruş paraya şimdiden göz koyuyor. İpotek koyuyorlar. Soruyorum acaba teklifi verenlerin bundan çıkarları ne kreşlerimi var yoksa mama satış yerlerimi var. Bilelim.

Bazıları da bu teşvik verilirse doğudakiler daha fazla yararlanır diye düşünüyor. Doğu-Batı ayrımını lütfen yapmayalım. Memleketi kategorize etmeyelim.

 

En doğrusu çocuk doğar doğmaz yardımı başlatmak. Sayıya bakmadan yaşa bakmadan yardım etmek. Yardımı aileye ve ailenin inisiyatifine bırakmak. Aileye geçimi için şerh koymamaktır.

Kalın sağlıcakla.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr