23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ekonomik dengesizlik insanları buhrana sürüklüyor

Hayrullah Demiray

05 Şubat 2013 tarihli yazısı

Türkiye’nin birçok alanda ilerleme kaydettiği doğru. Lakin bir yandan da ülkede esnaf, iş adamları, çalışan, memur bir çok sıkıntı çekiyor. Ülke insanı her zaman devletinin yanında olmuştur ve olmaya devam ediyor. Ancak devlet bazen yaptıklarıyla halkın sıkıntıya girmesine sebep oluyor.

 

Türkiye ekonomisi belki şu anda dünyanın bir çok ülkesinden çok iyi durumda. Ancak bunun en büyük sebebi insanımızın her konuda ülkesi için çalışması.

 

Bu kanıya nereden vardın derseniz, ben yıllardır hep aynı düşüncedeyim. Çünkü bir işe başladınız bir iş yapmaya kalktığınızda en büyük ortağınız devlettir. Nasıl derseniz, işinizin yaklaşık olarak yüzde 75’ine devlet ortaktır. Şöyle bir beyin jimnastiği yapacak olursak, kira vereceksiniz devlet stopaj alır, elektrik, su, telefon ödeyeceksiniz sigorta ödeyeceksiniz, personele maaş ödeyeceksiniz bu kalemler daha da artabilir. İşte bu nedenle hesapladığınız takdirde devletin kazancı iş yapanlarınkinden fazla. Bugün bakıldığında bir çok iş yeri açılıyor bir çoğu da kapanıyor.

 

Zaten devlet elbette vergisini alacak. Buna kimsenin bir itirazı yok. Lakin bu kadar fazla vergi çeşidinin olduğu ülkede dünya üzerinde var mıdır bilinmez. Ama maalesef her geçen gün insanların sırtındaki kambur daha da fazlalaşıyor. Buna bir çare bulmalı ve ülkenin farklı alanlarda gösterdiği başarılar ekonomik anlamda da gösterilmeli, insanlar artık refaha ulaşmalı.

Bu sıkıntılı sürecin geçeceğini düşünüyoruz belki ama ülkemizde her şey de tozpembe değil. Bunu da görmek gerekir. Bizde bir atasözü var, yiğidi öldür ama hakkını da ver diye. Bugün eleştiri yapmak yerine muhalefet ve yandaşları yapılan her şeye yanlış diyor. İktidar ve yandaşları da yapılan her şeye doğru diyor. Aslında bana göre en büyük şanssızlığı bu ülkenin bu ve yıllardır aynı şeyler devam ediyor.

 

İşte buna bana göre bir son verilmelidir çünkü zararı hepimiz görüyoruz. İktidar ve muhalefet ayrımı yapmıyor bu konuda şanssızlık adres sormuyor.

 

Dün de zengin olan çok zengindi fakir olan yine fakirdi, dün de iktidarın zenginleri vardı bugün de var. Ama bu konu da da bir şey söylediğinizde belki sizi de birileri düşman belleyecek. Olsun. Önemli olan bana göre benim gördüğüm ve herkesin de gördüğü doğrulara doğru yanlışlara da yanlış denebilmeli. Yanlışı yapan kim olursa olsun doğruyu da yapan kim olursa olsun doğruyu söylemek gerekir.

 

Lakin bugünün dünden bir farklılığı var. Ülkede yatırımlar yapılıyor ve sosyal devlet ilkesi devletçe yerine getiriliyor.

İşte bunlar yapılırken her şeyin halkın sırtına yüklenilmesi yerine ülke kaynakları kullanılabilir. Halkın sırtından biraz yük kaldırılabilir. Ülkenin geleceğinde iyi şeyler mutlaka olsun herkes de buna katkı sağlasın ama bunu yaparken de ülke insanını mutsuz ve agresif bir toplum haline getirmek ne kadar doğru onun kararını siz verin.

 

Toplumda giderek bir çok şey farklılaşıyor. Bu da ekonomik anlamda yaşanan sıkıntılardan dolayı. Son dönemlerde cinayetler, intihar ve aile içerisinde yaşanan geçimsizliklerin bir çoğunun temelinde ekonomik dengesizlikler yatıyor, bunu da unutmamak gerekir.

 

Ülkede bugün oluşan bu ekonomik dengesizlik ve eşitsizlik insanları buhrana sürüklüyor. İnsanlar da bana göre üç duygu çok önemlidir; inanç, eşitlik ve güven. Bunların olmadığı yerde bir çok şeyin yok olmaya mahkum olduğunun altını çizmek isterim.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem