22 Temmuz 2019 Pazartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Patriot meselesi

Hayrullah Demiray

27 Ocak 2013 tarihli yazısı

Suriye’den gelebilecek bir füze saldırısına karşılık Nato üyesi olmamız hasebiyle Nato’dan patriot füzeleri talebinde bulunduk. Tabi bunun içte ve dışarıda büyük yankıları oldu. Başta Rusya ve İran bunu bir tehdit unsuru olarak değerlendirdiler. Hâlbuki Türkiye’nin yaptığı tamamiyle savunma amaçlı idi. Ancak diplomasi gereği Rusya ve İran, söylemiş olmak için, ülkemizde yerleştirilecek patriot füzelerine karşı çıktılar.

 

Yoksa onlarda çok iyi biliyorlardı ki hiçbir zaman bir tehdit unsuru olmazdı. Fakat gelgelim ülkemizde bazı çevreler meseleyi o kadar abartıp ileriye götürüyorlar ki; adeta Suriye namına faaliyet gösteren misyon şefleri gibi hareket etmektedirler. Doğrusu hayret etmemek elde değil. Kimin namına siyaset yapılıyor ve kimin namına patriot füzelerine karşı çıkılıyor anlamak mümkün değil. Her şey dünyanın gözleri önünde cereyan ediyor. Türkiye’nin patriot füzelerini hududumuza yerleştirmesinden daha tabi bir şey olamazken, bu çevreler şiddetle karşı çıkıyorlar.

 

Peki, Suriye’den bize bir saldırı olursa ne olacak? O zaman bu malûm çevreler, inanın hükümeti tedbir almamakla suçlayıp divan-ı harbe verirler. Bunlar Bremen mızıkacıları gibi iki yıl önce de Malatya Kürecik’e yerleştirilen füze rampa sistemlerine de karşı çıkmışlardı. Elbette muhalefet edilecek ve doğrular ortaya konacak ama, sırf hükümete muhalefet için faaliyetlerine karşı olunmaz ki! Patriot füzelerine karşı duruş; ‘ niçin Nato’dan böyle bir savunma sistemleri almak durumunda bırakılıyoruz. Neden bu füzeleri kendimiz üretemiyoruz da, Hollanda’dan veya Almanya’dan almak zorunda kalıyoruz ‘ şeklinde olması gerekirdi.

 

Evet, neden ülkemiz başkalarının himmeti ile varlığını devam ettirmek zorunda bırakılıyor? Meseleye bu açıdan, yani bağımsızlığımız açısından bakılması lâzım değil mi? Memleketi düşünmek, ezbere hükümete muhalefet etmek değildir. Siz hükümete ‘niye kendi patriot füzelerini yapamadın’ diye hesap sorun ki; işte o zaman tavrınızın bir mânâsı olsun. Yaptığınız şey; dam başında saksağan vur beline kazmayı. Buradan hükümet yetkililerine sesleniyorum: Başkalarının himmeti ile bağımsızlığımızı ve savunmamızı sağlayamayız. Unutmayın! Himmetle verilenin mihneti ağır olur.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem