25 Eylül 2018 Salı
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Can boğazdan çıkar

Adnan Gümüşer

25 Ocak 2013 tarihli yazısı

İnsan vücud ömrü, bilim adamlarına göre 120 yıl olduğu söylenir.  Aynı araçların ekonomik ömrü   gibi. Araç ömrü kullanıcısına göre değişir. Ama çoğu kişi bu rakamın yarısına varmadan bozduğu beden yapısı sebebiyle kader çerçevesinde ölür gider.

Hücreler harcadığı enerjiyi gıdadan alır. Gıdalar vücudumuzun yapı taşıdır. Hücrelerin beslenmesini, bölünüp çoğalmasını sağlar. Beslenme bizim hayatımızı, sağlığımızı, işimizi, moralimizi, değerlerimizi etkiler. Bedenimiz benzinli motorun yakıta ihtiyaç duyması gibi gıdaya ihtiyaç duyar. Nasıl benzol katılan yakıt motoru verimli çalıştırmayıp, tahrip ederse,  bedende kendisine uygun olmayan yağlarla, gdo’lu(Genetiği Değiştirilmiş Organizma) ürünle, vakitsiz öğün yemekleriyle vs. beslenirse kısa zamanda arıza yapar. Tahrip olur. Dengesiz kilo alır. Hırpalanır.

 

Hastalıklı bir beden kişinin yaşam kalitesini düşüren önemli bir faktördür. Dolayısı ile beslenme sağlıklı ve başarılı bir hayatın başlangıcı değil aynı zamanda dünyada huzur içinde yaşamanın, sıkıntı, hastalık, aşırı kilolarla hayatı çekilmez kılan işlerin ilk adımıdır.  Bedenimiz 7/24 saat çalışan bir atölye gibidir. Her an işlemdedir.

Biz beslenme ile yeme-içme eylemini birbirine karıştırıyoruz. Yeme –içme gıdanın vücudumuz için faydalı olup olmadığına bakmadan ağızda bıraktığı lezzete ve hazza kapılarak yediklerimizdir. Beslenme ise vücudun ihtiyacı olan enerjiyi tedarik etmek ve almaktır.

 

Rüşvetçi olmadığımızı söyleriz. Lezzet kapıcıya verilen rüşvettir. Tat duyumuz bizim bir nevi kapıcımızdır. Midenin kapıcısı. Mide kapıcısına rüşvet verip olmadık yemekleri geçiriyoruz. Hazza göre   değil de vücuda faydalı olan gıda alsak  daha az hasta olma ihtimalimiz vardır.

 

İçtiğimiz bir bardak su vücut ısısına ulaşır ulaşmaz bağırsaklara gönderilir. Hazma karışır. Fakat zamansız anda mide kendisine gönderilen farklı 2 yiyecek arasında en uzun hazım süresi olanı baz alarak hazım işlemi görür. Ama su içtikten az sonra 2 fındık tanesi yersek vücut suya artık fındık muamelesi yapar ve midede su ve fındık çalkalanıp durur. Fındığın hazım süresi kadar hazım işlemi görür. Mideyi de boşuna yormuş oluruz. Oysa illaki yenecekse fındık yiyeceği ile su arasında belirli bir süre koymak gerekir.

Gıda temizliği ve beslenme alışkanlığı yediklerimizin sadece dış yapısı ile değil içyapısıyla da (genetiği)  ilgilidir.

 

Genetiği değiştirilmiş ürünlerden uzak durmak gerekir. Yediğimiz et ne derece ettir. Yediğimiz domates ne derece domatestir. Bunları bilmemizde fayda vardır. Geç saatlerde yemek alışkanlığından uzaklaşmak ta yapılması gerekenler   arasında bulunuyor. Aracımızın bakımını ihmal etmiyorsak Allah’ın verdiği emanet vücudumuzu da  ihmal etmeyelim.

Sağlık ve sıhhat çok önemli bir sermayedir. Ancak gidince kıymeti anlaşılır.

 

Sağlıcakla kalmanız dileğiyle…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr