21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Usta bir gazeteciyi daha ebediyete uğurluyoruz

Hayrullah Demiray

20 Ocak 2013 tarihli yazısı

Hayat ne garip değimli, daha birkaç gün önce ekranlarımızda onun sunduğu haberleri izliyorduk. Onun sürekli sürçen dili, garip yorumları ve zaman zaman kırdığı potlarla gülüyorduk.

 

32. Gün programıyla yapılamayan röportajları yapan, meslekte gösterdiği başarısını tescillemişti.

Bugün ise o kişisi ebediyete uğurluyoruz.

 

Mehmet Ali Birant bir idoldü aslında, adından söz ettirmeyi başarın bir haberciydi.  72 yaşında olmasına rağmen dinç tabiri yerinde ise çivi gibi bir ağabeyimiz bir büyüğümüzdü.

 

Onun haberciliğinin yanı sıra giyim tarzını da beğenir ve imrenirdim.

Evet, sevgili dostlar…

Türkiye bir gazetecisini daha uğurluyor sonsuza.

 

Türkiye de gazetecilik yapmak gerçekten de zor. Sıkıntılı, bir o kadarda meşakkatli bir meslek bizimkisi.  Bu ilde bu ülkede gazeteciler kolay yetişmiyor.

İşinin erbabı olmak bizim meslekte çok daha önemli. Haberi koklamak, haberi iyi sata bilmek bir meziyet işi.

 

28 Şubat sürecinde ki göstermiş olduğu Demokratik tanırından dolayı bazı kesimlerce eleştirilen, bazı kesimlerce de övülen Birant,  örnek davranışları ve cesaretiyle hep hafızalarımızda kalacak.  Kendisine Allahtan rahmet yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.

 

Seversiniz ya da sevmezsiniz ama yaptığı işle benim takdir ettiğim ve her zamanda bana göre demokrasi anlayışı örnek alına bilecek bir insandı Birand.

 

Kendisi yazılarıyla ve bıraktığı eserlerle bizler her zaman fikir verecek.  Masa başı gazeteciliğinden uzak duran Birand, bir muhabir edasıyla olayların içinde yer almayı seven bir şahsiyetti. Bu haliyle taktir ettiğim bir isimdi.

 

Hayatını bu mesleğe adamış, bu gün birçok ünlü gazetecinin yetişmesinde de emeği olan Birand, tarafsız ve objektif bir şekilde hazırladığı makaleler ve röportajlardan dolayı bazı kesimlerin baskısına maruz kaldı. Buna rağmen direnç gösteren ve her durumda demokrasiden yana tavır gösteren usta gazeteci, doğruya doğru yanlışa yanlış diye bilen pek az insan biriydi.

 

Bu vesileyle bir kez daha Merhum Mehmet Ali Birand a Allahtan Rahmet yakınları ve sevenlerine Başsağlığı diliyorum.

 

Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem