18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kürt meselesi ve çözümü?

Hayrullah Demiray

19 Ocak 2013 tarihli yazısı

Son dönemde İmralı ile yapılan görüşmelerde zaman zaman Hükümet eleştiri oklarının hedefinde olan ve bu konunun müzakere ile çözülmesinden başka çare olmadığını göstermektedir.

 

AK Parti’nin böyle bir riskin altına girmesi elbette belki de bir çok kişi tarafından garipseniyor ve belki tepki gösteriliyor. Lakin herkesin unuttuğu bir şey var bu ülkede yaklaşık 32 yıldır analar ağlıyor 20’li yaşlardaki bu memleketin evlatları şehit oluyor.

Öyle insanlar var ki Doğu ve Güneydoğuda bir evladı dağda bir evladı askere de işte bu ülkenin gerçeği bu olmamalı.

 

Ama maalesef ki bugüne kadar uygulanan yanlış politikalar yüzünden bu hale geldik ama bunun artık ne pahasına olursa olsun çözülmesi gerekir ve herkesin bugün ben oynamıyorum deme şansı yok bana göre.

 

Alt kimlik ya da üst kimlik meselesinden kimsenin rahatsız olduğunu düşünmüyorum ben şahsen yalnız bu insanlar başka devlet kurup yaşama isteklerinin falan da olduğuna ihtimal vermiyorum. Sadece bu ülkede bu insanlara ikinci sınıf muamelesi yapılmamalı ve ötekileştirme durumu olmamalı.

 

Gerçi ülkemizde yaşananlar herkesin malumudur bu ülkede herkes bir şekilde ötekileştirilmiş yeni yeni herkes bir şekilde bu durumdan kurtarılmaya çalışıyor ama buda zaman alıyor ve alacaktır da.

 

 Artık bu süreçte hem yeni anayasa çalışmaları hem de atılan bu yeni adımdan bana göre herkes bir şeyler kendine pay çıkarmayı bırakmalı ülke insanının yaşadığı acının sonlanması için ortak akıl ortak fikir ve icraat gerektiğini unutmamalıdır.

 

Kürt meselesinin çözümüne bu kadar yaklaşılmışken bu konuda herkes daha dikkatli davranmalı ve bu süreçte yaşanan provokasyonların arttığını göz önünde bulundurursak maksadını aşan konuşmalar ve davranışlardan herkesin uzak durması gerektiğini unutulmamalıdır.

 

Bugün bakıldığında hükümetin attığı bazı adımlarda hatası olabilir bunlarda da eleştirelim ama bana göre geçmişte Hükümet ortağı olan MHP’nin bugün bu konuda yaptıklarını asla tasvip etmediğimi ve bunların türbine oynanan ve gelecek olan seçimlere yatırım olarak değerlendirildiğinin de bilinmesini isterim.

 

Bu süreçte hükümetin attığı bu adıma bence herkesin ve her kesimin destek vermesi gerekmektedir, çünkü bu durum hükümetler gelip geçici devletse kalıcı olduğunu unutmamalıyız.

 

Maksadını aşan sözlerden herkes kaçınmalı ve bu konuda bana göre atılan bu son adımdır ve bu da bir kazaya uğraması durumunda bir daha bu konuda bir adım atılabileceğini düşünmüyorum onun için bu son fırsatı iyi değerlendirmemiz gerekmektedir.

İşte herkes bu konuda attığı adıma söylediği söze çok dikkat etmeli burada sorumluluk ve çözüm sadece bana göre iktidara değil muhalefete de yarayacaktır.

 

Neden diyecek olursanız son 32 yılda neler kaybettiğimize bakarsanız ve bu süreçte kaç tane Hükümet değiştiğimize bakarsanız ne demek istediğimi o zaman daha iyi anlarsınız.

 

Bu gün CHP de bu konuda adım atmalı BDP de ve MHP de aynı şekilde adım atmalı kimse bence tribüne değil de halkın yararına çalışmalı işte sürecin sabote edilmemesi adına atılabilecek her türlü adım da  Kürt Meselesinin ve PKK konusunun çözümünde ülkemize mesafe kazandırmış olacaktır.

 

Saygılarımla…. 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem