19 Temmuz 2018 Perşembe
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kocaeli'de İlahiyat Fakültesi'ne gerek yoktur

Adnan Gümüşer

18 Ocak 2013 tarihli yazısı

Kocaeli üniversitesi 65.000-70.000’ e  varan öğrenci nüfusu ve 2000 e yakın çalışanıyla büyük bir topluluğu barındırmaktadır. İçinde sivil havacılık yüksekokulu bölümünden kuyumculuk ve takı tasarımı bölümüne kadar değişik ve güncel bölümler vardır.

 

Sivil toplum kuruluşlarının epeydir gündeme getirdikleri ve üzerinde çalıştıkları konu hala devam ediyor.  Hala sonuçsuz. Kocaeli’ne ilahiyat fakültesi açılması konusu…

 

Gönüllü kültür teşekkülleri hummalı bir faaliyetle İlahiyat Fakültesi kurulması çalışmalarını yürütüyor. İmza kampanyaları seminerler ve toplantılar yapıyor. Ancak bu bir gayretkeşlik veya sıradan talep olarak değerlendiriliyor.

 

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu da yakın zamanda Sabri Yalım Parkı’nda bir basın açıklaması yaparak Kocaeli Üniversitesi’ne ilahiyat fakültesinin açılmasını istedi.

 

Bu konudaki taleplerini sıralayan Platform açıklamasında şunlara yer verdi: “Bilindiği gibi üniversite; politik baskı ve ideolojik kaygıdan uzak bilimsel, mantıki felsefi tartışma ortamında akıl ve mantık sürecini duygusal sürecin önüne alarak, kişilerin olayları görerek ve tartışarak farkına varılabilmesini sağlayan kurumlardır. Türkçe karşılığı “Evrenşehir” demektir ki tüm evrene ait bilimleri kapsaması gerekir. Dolayısıyla üniversiteler; ideoloji ve politik durumlardan uzak olması gereken eğitim kurumlarıdır. Bugünkü anlamda ilk üniversite tarihte Abbasi devleti zamanında Bağdat’ta Müslümanlar tarafından açılmıştır.

 

Ancak Kocaeli’nde bir ilahiyatın kurulmasına gerek yoktur. Çünkü her tarafta Yalova’da    Sak arya’ da İstanbul’da birden çok civar ve komşu il üniversitesinde ilahiyat vardır.

Türkiye’de 25 e yakın üniversitede ilahiyat bölümü açılmıştır. Sivil toplum merkezlerinin bu kadar talepleri olmasına rağmen bu fevri bir davranıştır. Sıradan talep gibi  değerlendirilmiştir. 15 İmam Hatip Lisesi ve 20 den fazla İH Ortaokulu olan, her geçen gün büyüyen ve gelişen,65-70 bin üniversite öğrencisi olan  Kocaeli Üniversitemize  İlahiyat Fakültesi açılması na buna rağmen gerek yoktur.

 

Yeni açılacak  ilahiyat fakültelerinin uluslararası bölümleri olan Arapça İngilizce gibi dallarda eleman yetiştiren, yetkin eğitim kurumları  olmalıdır. Yaklaşık bin tane ilahiyat mezununun olduğu Kocaeli’de bunların yüksek lisans ve doktora ihtiyaçlarını İstanbul ve Sakarya gibi civar illerden karşılamaya çalışıyor.

 

Böyle bir adımın atılması halinde Kocaeli’nde, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri mezunlarının ortak projeler hazırlayıp uygulayabilecekleri tek merkez olan ilahiyat fakültesi boşluğu da ortadan kalkmış olur.

Not: ‘gerek yoktur’  kelimesini lütfen ‘gerek vardır’ olarak okuyun ve  anlayın.

 

Böyle büyük Üniversitenin (Kocaeli Üniversitesi) ilahiyat fakültesi yokluğu derin bir yaradır aslında…

Sağlıkla kalmanız dileğiyle…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr