23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yaşam ve ölüm

Hayrullah Demiray

17 Ocak 2013 tarihli yazısı

Hayatı yaşadığımız dünyada sanki hiç son bulmayacakmış gibi yaşarız. Bir de bakmışız ki en yakınımızdaki insanlar bir anda kaybolur. Aslında bazıları buna yok olmak dese de bizler ölümün yok oluş değil aslında sevgiliye kavuşmak olduğunu bilmekteyiz. Dünyada belki her gün binlerce insan ölüyor ama en yakınımızdaki, aynı masayı, aynı sofrayı paylaştığımız insanların ölümü bizleri derinden etkiliyor.

 

Dünyanın bir devir daim içerisinde olduğunu ve bir nizam içerisinde her şeyin yaşandığını ve her şeyi kontrol eden bir yaratıcının olduğunu insanlar unutmamalı.

 

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz şehidimiz Fatih Karaaslan’ın acısı henüz dinmemişken, önceki gün bir arkadaşımın babası, dün de oturup sohbet ettiğimiz, Dursun Kara ağabeyimizin ölümü, bana dünyanın ne kadar boş ve oyalanma yeri olduğunu gösterdi.

Daha bundan belki üç ya da dört gün önce selamlaşmıştık. İşte en acı olanı da buydu.

 

Ayrıca her ay Başiskele İnsan Hakları Kurulu toplantısında bazen aynı masa etrafında, bazen de yan yana oturduğumuz insanı bir dahaki toplantıda göremeyecek olmamız aslında insan olarak bizleri elbette üzecektir. Ama bilmeliyiz ki inanan insanların ölümü sevgiliye kavuşmaktır ve bir yok oluş değil ve sonsuzluğa atılan bir adımdır.

 

Ölümün ne zaman geleceği ve kime önce geleceğini Yüce Yaratan’dan başkası bilemez. Bu bağlamda insan yaşadığı süre içerisinde dünya meşgalelerine dalarak bazen insanların kalbini de kırıyor. Hata da yapabiliyoruz ama böyle zamanlarda mutlaka bir gün bizler ve yakınlarımızın da öleceğini unutmamalıyız. Mutlaka bu günlerde o insanların yakınlarını ziyaret etmeli onlara başsağlığı dilemeliyiz ve onların acılarını mutlaka paylaşmalıyız.

 

Bu nedenle ölüm Allah’ın emri ayrılık belki de en zoru. Ama Rabbim mutlaka insana dayanma gücü veriyor, acıyı veren Rabbim sabrı da veriyor. Bu vesileyle Dursun abiye Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Ak Parti camiasına da baş sağlığı diliyorum.

Tüm ahirete intikal edenlerimizi bir kez da rahmet ve minnetle anıyorum.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem