19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bana göre Topaca ihtiyaç duyulan bir bürokrat

Hayrullah Demiray

12 Ocak 2013 tarihli yazısı

İlimize atandıktan sonra zaman zaman eleştiri oklarına maruz kalan Sayın Vali Ercan Topaca düzenlediği toplantıyla 2012 yılını değerlendirdi.

Vali Bey’in yaptığı değerlendirme toplantısı 2012 yılının bir özetiydi. Eğitimden salığa, güvenlikten sosyal hizmetlere kadar hemen her konu üzerinde değerlendirmeler yapıldı...

 

Şahsi fikrim Vali Topaca’nın bilgili deneyimli ve ihtiyaç duyulan bir devlet adamı olduğu yönünde.

Devlet gelenek göreneklerine saygılı, tek başına karar almaktansa, kurallara bağlı bir şekilde karar veren bir bürokrat.

Aldığı kararlarla zaman zaman eleştirilen Topaca, kuralcılığı yüzünden eleştirildiğini tahmin ediyorum.

Devletin işleyiş esaslarını ön planda tutan valimiz bilgi paylaşımını da tek elden yapılmasını savunuyor.

Aslında hakkı da yok değil.

 

Bilgi kirliliğinin yaşanmaması ve çok başlılığın ortaya çıkmaması için valinin aldığı bu kararı yerinde buluyorum. Bir bürokratın ağzından yazılan her sorun direk valiyi ilgilendireceğinden bilgi edinme noktasında Topaca kendini tek adres gösteriyor.

Devlet terbiyesi ve kanunda zaten bu şekilde olması gerektiğini anlatıyor.

 

Son günlerde ilimizin gündemine oturan Maşukiye’de ki taşocağı meselesi de valinin eleştirildiği diğer bir husus.

Neymiş, taş Körfez’den çıkartılsaydı…

 

Ezbere konuşmak kolay ama hiç düşünülüyor mu? Körfez’de Yüksek Hızlı Tren inşaatında kullanılabilecek malzeme var mı?, Bu malzemenin Körfez’den taşınması çalışmayı ne kadar etkiler, süresini uzatır mı, trafiği aksatır mı?

Sekapark’ın 5’de 1’i kadar alanı Maşukiye’de süreli olarak taş ocağı işletilecek. Buradan elde edilecek malzeme hızlı tren inşasında kullanılacak. Üstelik iş bitiminde ocak alanı eski halinden daha yeşil bir hale getirilecekken ilimizde 40’ın üzerinde taş ocağı işletilirken neden Maşukiye’yi kayırıyoruz.

 

Ben Vali Topaca’nın taşocağı politikasını destekliyorum.

Öküz altında buza aramanın faydası yok.  Hızlı tren projesinin hızlı bitirilmesi için gereken çevreye zarar verilmeden planlandığı gibi yapılmalı.

 

Benim açımdan dün yapılan toplantı tatmin ediciydi. Yapılanlar ve yapılacakların anlatıldığı 2012 değerlendirmesinde kişi başına düşen polis sayımızdan bahsedildi. Türkiye ortalamasının altında kalan Kocaeli’nin şimdilik önemli bir güvenlik sorunu yaşanmıyor. Fakat bizler Maşukiye’de kurulacak süreli bir taş ocağının kavgasını yapacağına ilimizin eksiklerinin tamamlanması için siyasilere baskı yapmalıyız. Eksik kadroyla çalışan Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nde ki polis sayısını Türkiye ortalaması düzeyine getirmeliyiz.

Daha çok okul daha çok derslik yapmalıyız.

 

Kocaeli’nin öncelikli sorunlarıyla ilgili önerilerde bulunmalıyız.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem