17 Ağustos 2018 Cuma
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sağlık Turizmi

Adnan Gümüşer

10 Ocak 2013 tarihli yazısı

Sağlık turizmi Türkiye’de gelişiyor. İller bazında da gelişmelere tanık oluyoruz. Kongreler tanıtımlar ve çalıştaylar düzenleniyor. Kocaeli’nde böyle bir çalışma yok veya duyulmuyor.

 

Geçtiğimiz 2012 yılının kasım ayında Ankara’da sağlık turizmi kongresi  yapıldı.  Kongreye toplamda 700 ‘ü aşkın katılımcı, 45 sponsor firma 3 ayrı salonda toplam 75 yurtiçi ve yurtdışı konuşmacı katıldı. Yurtdışından da 42 farklı ülkeden 125 yabancı katılımcı bulundu. Mutabık olunan deklarasyon yayınlandı. Kongrenin genel sonuçlar bildirgesinde; sağlık sektörünün dünyada en hızlı büyüyen sektör olduğu, istihdam sağlayan yaşam kalitesi getiren bir alan olduğu, bu kulvarda 100 milyar ciro döndüğü ve Amerika’da bu iş için 1 milyon kişinin seyahat ettiği ifade edildi.

 

Türkiye açısından; Türkiye’nin coğrafi konumu sebebiyle avantajlı olduğu, hükümetin ciddi destek vermesi gerektiği, Malezya, Singapur, Güney Kore, Ürdün gibi ülkelerin devlet desteği sayesinde sağlık turizminde olumlu gelişmeler meydana geldiği,insan kaynağı özellikle yabancı dil bilen sağlık potansiyelleri ve ara eleman sayısı mutlaka artırılması gerektiği ifade edildi.

 

Deklarasyonun devamında; Hizmetlerin çeşitlendirilmesi bununla ilgili sertifika programları yapılması tavsiye edildi.Üniversitelerde bölümler açılması özellikle yeni gelişen yaşlı bakımı, rehabilitasyon, fizyoterapistler, teknikerler yetiştirilmeli, Sağlık Bakanlığı ve Üniversitelerin bu konuda daha aktif olmaları ve dünyadaki gelişmelerin daha yakından takip etmesi tavsiye edildi.Kalite ve tanıtımın artırılması için ayrıntılı çalışmanın yapılması gerektiği  anlatıldı.

 

Sağlık turizmi sadece bir ülkenin kazanç kapısı olarak görülmemelidir. Sağlık turizmi çeşitli kültürlerin ülkelerararasında birleşme açısından da son derece önemlidir. İnsanlar sağlık turizmi için geldikleri ülkelerde sadece sağlık almazlar. Gezi, dinsel veya iş anlamında da çeşitli olanakları araştırırlar. Sağlık için gelen insanlar bir ülkeyi tercih ediyorlarsa o ülke onlar için bir marka ve güvendir.O  ülkenin prestijine işaret eder.

 

Kocaeli bunun neresinde acaba meraklandım. Kongreye buradan katılan hastane kurum ve kuruluş varmı. Bilmiyorum ama bu konuda gayret gösteren hastane olduğunu öğrenmek beni çok sevindirdi. Darısı Kocaeli’ndeki   diğer resmi ve özel hastanelere.

Yahya kaptanda hizmet veren Çağın göz hastanesinin bu konuda çalışmalarının olduğunu duymam ve hastane ilgililerinin bunu ifade etmeleri gayet güzel. Akreditasyon çalışmaları devam ediyor olduğunu söylemeleri iyi haber.

 

Sağlık turizmine bir kurumun veya özel hastanenin  katılabilmesi için uluslararası akreditasyon kuruluşlarının çalışmaları ve  sunulan hizmeti kontrolü gerekiyor.

 

Akreditasyonun talep ve şartlarının yerine getirilmesi lazımdır. Yoksa bu pastadan pay almak mümkün değil. Dünya genelinde özellikle göz, estetik ameliyat kardiyoloji vs. konularında çok talep var. Kocaeli’de sağlık yatırımcılarının bu konuda daha aktif çalışma yapmaları gerekiyor. Böylece hem sağlıkta kalite artacak hemde rekabet meydana gelecektir. Kocaeli de yenilikler ve güzel hizmetler kazanacaktır.

 

Sağlıkla kalmanız dileğiyle…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr