25 Haziran 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İnsanlığın Düşmanı Kibir

Hayrullah Demiray

09 Ocak 2013 tarihli yazısı

Kibirli insanlar yalnız insanlardır. Hayatları tek başına geçer. Yanlarında kimseleri yoktur. Kirpi gibi içine dürülürler. Kimseyi yanlarına sokmazlar. Ve kimseyi beğenmezler. Kendilerinden başka kimseyi sevmezler. Sever gibi görünürler ama sevmezler. Allah-Celle Celâluhû- kimseyi böyle bir duruma düşürmesin. Bu, ne kadar acınacak bir haldir. Akıllı insan kibirli olmaz. Çünkü kibirlenecek kendine ait bir şeyi olmadığını bilir. Bunu bildiği için de, kibirlenmenin insan için en düşük bir davranış olduğunu da bilir. İnsan kibirlendikçe Firavunlaşır, Nemrutlaşır.

 

İnsanı Yüce Yaratıcı’dan (c.c) uzaklaştırıp Nemrutlaştıran sebep kibirdir. İnsan kibirlenip kendi kendine tapsın diye yaratılmadı. Allah’a tapsın, O’na kul olsun diye yaratıldı. Mütevazılık kişiyi Allah’a yaklaştırır. Kibir ise O’ndan uzaklaştırıp Nemrutlaştırır. Mütevazılık insanı insan yapar. Kibir ise insanı kendi kendisine tapan yapar.

 

Mütevazılık ifade edilemeyecek kadar güzelliklerle dolu bir saraydır. Bir gül zardır. Ama haddinden fazla mütevazılık kişinin kendisine yaptığı bir zulümdür. Kendimize zulmedecek kadar mütevazı olmayacağız. Kibirli insanlara ve kibirli davrananlara karşı da kibirli olacağız. Kibirli insanlara mütevazı olmak onların kibrini artırır.

 

Kibirli insan zaten kendi kendisinin putperestidir. Bir de siz ona mütevazı davranırsanız, sizin de kendisine tapmanızı bekler. Onun için kibirliye karşı kibirli olacağız. İzzeti nefsimizi muhafaza edeceğiz. Mütevazılık aynı su gibidir. Akar gider ve hedefine vasıl olur. Kibirlilik ise çöp gibidir. Takılıp kalır. Bir yere asla varamaz. Vardığını sanır ama yanılır. Çünkü vardığı ve varacağı yer kendi nefsinin tehlikeli zirveleridir. Küçücük bir esintiyle oradan uçurumlara düşer. Bunun için insan olanın kibirden uzak olması gerekir. İnsana yakışan kulluktur, Firavunluk değil.

 

İnsanlık, kibir abidesi Firavunları Nemrutları hep lanetlemiştir. Ama mütevazılığın zirve isimleri olan Mevlana Hazretlerini, Yunus Emre Hazretlerini, Hacı Bektaşi Veli Hazretlerini, Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerini ve bunların yolunda olan gönül ehlini, her daim güzellikler içerisinde yâd etmiştir ve etmeye de devam etmektedir. Mütevazı olup insan olmak ne kadar güzeldir. Kibirli olup insanlığı kaybetmek ise ne kadar çirkindir. Mütevazı insanlara bakın, Allah’ı hatırlatırlar. Kibirli insanlara bakın, şeytanı hatırlatırlar.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem