25 Eylül 2018 Salı
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kocaeli'de ulaşım

Adnan Gümüşer

04 Ocak 2013 tarihli yazısı

Ulaşım her gün karşı karşıya kaldığımız gerçeklerdendir. Otobüs bilet ücretleri neden pahalıdır. Hep kafa yorarım. İndi bindi dahi yol 1,750 TL’dir. Otogazlı bir araçla bu ücrete yaklaşık 7 km  yol gidilir. Yani bu fiyatlarla herkesin özel arabaya binmesi ve özel araç satın almasına teşvik vardır. Servis ücretleri de öyle. özel araçla öğrenci alınıp yerine bırakılsa yine aynı fiyata denk geliyor. Servis işlerinde de yine özel araca teşvik vardır. Araç olanlar tamam ya olamayan ve alamayanlar ne yapsın.

Özel ulaşım araçlarında hele nezaket kurallarına uymayan, yolculara bağıran, sesli radyo ve kaset dinleyen, 10 numara yağ kullanan şoföre denk gelirseniz daha da yol çekilmez.

 

Toplu taşıma yönetmeliğinin ilgili maddeleri çok açıktır, ama ulaşım müdürlüğü ulaşım araçlarını ve sürücülerini denetliyor mu?

Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi Toplu Taşıma yönetmeliğinin 13. maddesinde Personelin(şoför ve yardımcılarının) kişilerle diyalogları bölümünde şöyle ifade edilir.

 

A) Sürücü ve yardımcıları, sefer esnasında her ne koşulda olursa olsun yolculara ve 3. kişilere karşı daima nazik davranacaklardır. Nezaket kuralları dışına çıkacak sözlerle veya el-kol hareketleriyle onları rahatsız etmek ve kötü muamelede bulunmak kesinlikle yasaktır. Eleştirilere karşılık verilmeyecektir.

 

B) Araç personelinin, Yolcularla, Denetim görevlileriyle, diğer Özel Halk Otobüsü, Minibüsü veya Dolmuş Taksi Personeli, yaya veya özel aracı ile seyreden kişilerle münakaşa etmesi kesinlikle yasaktır. Bahse konu şahıslara her ne sebeple olursa olsun hakaret ettiği belirlenen sürücü veya yardımcı, ilk seferinde 30 gün, ikinci seferinde 60 gün çalışmaktan men edilir. Ayrıca araca da her olay vukuunda 24. maddenin 33. fıkrası uygulanabilir.

 

C) Araç personelinin, Yolcularla, Denetim Görevlileriyle, diğer Özel Halk Otobüsü, Minibüsü veya Dolmuş Taksi Personeli, yaya veya özel aracı ile seyreden kişilerle fiziki teması, kavga etmesi ve bedensel müdahalesi kesinlikle yasaktır. Kavga eden sürücü veya yardımcı, her olay vukuunda cezası iki katına çıkarılmak üzere, ilk defasında 60 gün çalışmaktan men edilir. Ayrıca araç da her olay vukuunda 10 gün trafikten men edilir. Eğer gerekli görülürse araç çalışanlarının "Personel Çalışma Belgesi" iptal edilir. Ancak 1 defaya mahsus olmak üzere, ceza tarihinden sonraki 6 ay bitiminde tekrar eğitimden geçmek ve belge almak koşuluyla görev verilir. Meydana gelen olaylarla ilgili ihtilaflarda, sürücü veya yardımcının, yolcuya karşı (Türk Ceza Kanununun amir hükümlerine göre) suç işlediği mahkeme kararı ile hükme bağlandığı takdirde, bir daha Özel Halk Otobüs veya Minibüslerinde görev verilmeme cezası uygulanır. Yukarıda belirlenen durumlarda araca 24. maddenin 33. fıkrası uygulanabilir. Denmektedir.

 

Bu sayılan ve söylenen çok güzel ve hoş vatandaşı koruyan ve kollayan maddeler. Ancak Ulaşım araçlarını kullananlara  sabırlar dilerim. Geride bıraktığımız 2012 de ne cezalar kesmiş? ne uyarılar yapmış? Ulaşım daire başkanlığımız bize bildirse okuyucularımızla bunları paylaşacağız.

Sağlıcakla kalmanız dileğiyle...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr