18 Haziran 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Nihat Ergün ve AK Parti analizi

Hayrullah Demiray

01 Ocak 2013 tarihli yazısı

Sayın Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün Kocaeli siyasetinde en etkili isimlerinden bir tanesi.

Bu nedenle söylediği şeyler bana göre önemli. Hem bulunduğu makam itibariyle hem de konumu gereği, Ergün’ün her açıklaması, kamuoyunda büyük yankı uyandırıyor.

 

Nihat Ergün, hafta sonunda gazetecilerle bir araya geldi ve soruları yanıtladı. Bu toplantıda, Ergün aslında kendisine sorulamayan soruların yanıtlarını da vermiş oldu.

 

Herkes, Nihat Ergün’ün bakanlıktan sonra Kocaeli Büyükşehir adayı olabileceğini düşünüyor lakin  ben bu konuda Nihat Ergün’ün özellikle istekli olduğunu düşünmüyorum.

 

Aslında yeni çıkan Büyükşehir Yasası ile beraber 2014 yılından sonra il genel meclislerinin daha doğrusu il özel idarelerinin kapanacak olması dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanlık görevini daha da önemli bir hale getirmektedir.

 

Bu nedenle herkesin gözüne kestirdiği yer Büyükşehir Belediye Başkanlığı. Aslında şimdiden görünen o ki, Sayın Bakan’ın böyle bir beklentisi yok bana göre.

 

Kocaeli siyasetinde son dönemlerde sessiz sedasız yükseliş trendi gösteren ve her zaman verilen görevi en iyi şekilde yerine getiren ve yaptığı işte başarılı olan, siyasette de bakanlık gibi bir seviyeye yükselmiş birisinin tekrardan dönüp Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmak istememesi gayet normaldir. Onun için bu konudaki sorular en azından seçim sürecine kadar noktalanmış oldu.

 

Hem de bu konuda sayın Ak Parti İl Başkanı Mahmut Civelek’in de her fırsatta dile getirdiği “Bütün başkanlarımızdan memnunuz’ açıklaması ve sık sık başkanlarla birlik beraberlik içinde görüntü vermesi, başkanların yıpranmadığını ve aynı isimlerle yola devam edileceğinin sinyalini veriyor bana göre.

 

En azından partinin üst düzey yöneticilerinin orada sergiledikleri görüntü de önemliydi ve Nihat Ergün yapmış olduğu konuşmada kelimelerini düşünerek ve tane tane anlatması da aslında siyasette ne kadar kendisini iyi yetiştirdiğinin bir ifadesi olsa gerek.

 

Hatta geçtiğimiz günlerde kentin gündemini meşgul eden Maşukiye’deki taş ocağı ile ilgili soruya bile ustalıkla cevap veriş şekli de bu konuda farklı söylem ve davranış içerisinde olan insanları bile hayretler içerisinde bırakmıştır bana göre.

İşte bu durumda yerel seçimlerin yaklaştığı bu dönemde Kocaeli’de bir dönem daha Ankara’nın farklı bir müdahalesi olmazsa ya da sayın İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığı bırakmak istemezse, bir dönem daha Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda oturacak. Hem de yeni çıkan yasayla beraber yetkileri daha da fazla artmış şekilde.

 

Aslında herkes zaman zaman Ak Parti’nin Kocaeli’deki başkanların bir çoğunun değişeceğini düşünüyor. Ben de tam tersine çoğunun değil belki birkaç başkanın değişebileceğini söylüyorum.

 

Sayın Nihat Ergün de konuşmasında ifade etti. Siyasette büyük kırılmalar olmazsa ve aslında daha da önemli bir şey daha söyledi ve ben de sürekli yazılarımda bunu ifade ettim; muhalefet kendini yenilemediği ve yeni liderler çıkarmadığı takdirde Ak Parti bir dönem daha yerelde güçlü bir şekilde seçimi kazanacak. Ve genelde de yine iktidarda devamlılığını sağlamlaştırmış olacak.

 

İşte bütün bunlara bakıldığında Ak Parti gücünü kendi çalışmalarından ve attığı adımlardan kaynaklandığını düşünsek de, muhalefetin yetersiz kalışı da bunda bir etken.

 

Bir konu daha var ki oda bana göre son derece önemli. Ak Parti ülkedeki tek parti iktidarı konusunu iyi işliyor. Çünkü geçmişe baktığınızda ülkede tek parti iktidarında istikrar mutlaka olmuş ama koalisyon dönemlerinde ülkede sıkıntılar yaşanmış sürekli. AK Parti’nin gücü bana göre biraz da buradan geliyor.

 

Ben, Kocaeli siyasetinde yeni kadroların olacağını zannetmiyorum. Yine aynı isimlerle yola devam edilecek. Aksi halde, Ak Parti kendi kendisini başarısız ilan etmiş olur.

 

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem