18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Siyaset kemmiyeti keyfiyete geçirmektir

Hayrullah Demiray

30 Aralık 2012 tarihli yazısı

İnsan siyasetle; insanlara, toplumlara, ülkelere, kıtalara ve hatta dünyaya bile hükmetmenin yolunu bulmuştur.

Siyaset! Siyaset çağımızın en bükük satranç hamlesidir.

 

Düşünün ki bir topluluk var. Bu topluluk bir arada yaşıyor. Bu topluluğu yöneten bir kişi var. Ya ilahi kaynaklı bir kişidir ya da halkın seçtiği bir kişidir. Bu kişi toplumu idare etmek için illaki elinin altında bulunan topluluğun büyük bir çoğunluğuna hitap etmesi gerekir. Bunun içinde bu çoğunluğun ortak bir niteliğini bulması gerekir. Bu nitelik toplumun önemsediği herhangi bir şey olabilir. Ele alına bu nitelik sayesinde yönetici; ya halka bu özelliği kullanarak kendini lider seçtirir ya da kendi ilahi mevkisini pekiştirir. Halkın büyük çoğunluğunu etkisi altına alan lideri bu yolla toplumu dizgin altında tutar.

 

Büyük bir çoğunluğun aynı zevkte toplamak onları afyonlamak gibi bir şeydir. İspanyol hükümeti, halka duyurmadan, altına girdikleri büyük ekonomik buhrandan kurtulmak için ülkesindeki futbol oyunlarına önem vermiştir. Bu şekilde halkı futbola sevk etti. Gözeleri futbolla boyanan halk hiçbir şeyden anlamadı. Ve 3 yıl süren buhran halka duyurulmadan bitirildi. Aslında bunu çok uzakta aramaya gerek yok. Türkiye Cumhuriyeti de uzun zamanda beri bu yollarla kandırılmaya çalışılıyor. Bunlar, futbol, terör ve ideoloji ayrılıklarıdır. Yöneticiler bunları kullanarak halkın gözlerini boyayıp istediği gibi borusunu öttürmektedir.

 

Kemiyeti keyfiyete çevirmek olayı, şu anda toplumumuzda “dini kullanıyorlar” olarak görülmektedir. Evet, doğru bir tespittir. Dini kullanıyorlar. Dinle insanların gözlerini boyamaya çalışıyorlar. Ama sadece din değil. Atatürk’le, sağla, solla, mezheple, parayla, televizyonla vb. dana nice şeyi kullanarak insanların gözlerini boyamaktalar.

 

Aslında bütün insanlar bunu iyi bilir ki; kendisinin zevk aldığı her şey o insanın düşüncesini körleştirir. Düşünmemeye yol açar.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem