21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Başın sağ olsun Karaaslan

Hayrullah Demiray

29 Aralık 2012 tarihli yazısı

Bir yakınım, bundan kısa bir süre önce annesini kaybetmişti.

Geçtiğimiz aylarda bir araya geldik kendisiyle.

Annesini kaybetmenin acısına dayanamadığını ve çoğu zaman Allah’a “Allah’ım canımı al” diye dua ettiğini söylemişti.

Üzülmüştüm arkadaşımın durumuna.

Allah kimseyi ölüm acısıyla sınamasın. Bu acıyı en iyi bilenlerden biri de benim.

Geçtiğimiz günlerde, vefat etti o arkadaşım.

Demek, tam da “Allah’ım canımı al” diye dua ettiği sırada, dua kapıları sonuna kadar açılmıştı ve kabul oldu duası.

Üzüntüm bir kat daha arttı.

Her ölüm erkendir ama genç ölüm, çok daha büyük acı verir insana.

 

Dün yine erken bir ölüm haberi aldık.

Eski Yuvacık Belediye Başkanı Hikmet Karaaslan, oğlunu kaybetti.

21 yaşındaydı daha oğlu.

Askerde elim bir trafik kazası sonucun kaybettik genç Fatih’i.

Ben burada, tüm kalbimle, tüm samimiyetimle, Karaaslan ailesinin acısını paylaşıyor, ve acılarını yüreğimin en derinlerinde hissediyorum.

Her ne kadar Karaaslan ile son dönemlerde aramız çok iyi olmasa da, bugünler, kırgınlıkları küskünlüklerin unutulduğu günlerdir.

Buradan, Hikmet ağabeyime canı gönülden baş sağlığı dilemek istiyorum.

İnşallah, bundan sonra tüm askerlerimiz, tüm Mehmetçiklerimiz kazasız belasız askerliğini tamamlar ve evlerine sağsalim dönerler.

 

Bir çiçek deyip geçmeyin…

Bir çiçek deyip geçmeyin; o bir çiçek baharın müjdecisidir. Bir tek kar tanesi deyip geçmeyin; o da kışın habercisidir. Tek başına garip bir bülbül deyip geçmeyin; o, ya bir gülün ya da bir gülşenin habercisidir. Bir karga deyip küçümsemeyin; ya bir pisliğin ya da bir leşin habercisidir. Varın artık ötesini ve hayatı buna göre siz değerlendirin. Vesselam!

 

Kemalat sahibi insanlar ölüm karşısında inanılmayacak derecede metin olurlar. O Kemalat onlara en yakınlarını kaybetseler dahi, san ki bir evin bu odasından diğer odasına geçmiş hissi verir. Yani ayrılık yok, öbür odada… Ölen en yakınının öbür odada olduğunu bilen insan hiç üzülür mü? Ölünün ardından feryadı figan edenler, çırpınanlar, ona bir daha kavuşacağına inanmayanlardır. Onların ahiret yurduna gittiğine ve orada onlarla tekrar buluşacağına inanan biri çırpınmaz. Sessizce, ayrılık zamanı bitinceye kadar ağlar, o kadar… Bir daha kavuşamayacağım duygusu ağır basanlar çok ağlarlar ve çırpınırlar. Üstünü başını yırtarlar. San ki her şey onlar için bitmiş gibi olur. Ölenle beraber ölmüş gibi olurlar. Yoksa öbür odada olduğunu bilseler ağlarlar mı?

 

Kandilin ışığını güneş söndürmez. Belki güneşin ışıkları altında kandilin ışığı gölgelenir. Bu demek değildir ki; güneş kandile tahammülsüzlüğünden dolayı, onu ışıkları içerisinde yutup kaybetti. Hayır! Güneş, güneşliğinden gelen bir gururla kandili gölgelemedi. Kendi fıtratında olan bir halle kandili gölgeledi. Yoksa onu küçük ve hakir gördüğünden dolayı değil. Siz onun için, güneşe bu tabi halinin zuhurundan dolayı kızmayın ve gücenmeyin. Kaldı ki kandiller ışığını zaten güneşten alırlar. Aynı şekilde kandilin yanında da bir kibrit yansa, o da kandilin gölgesinde kaybolur. Yoksa kandilin kibrite gururundan ve onu küçük görmesinden dolayı değil.

Vesselam!

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem