22 Nisan 2019 Pazartesi
Sabitzade
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Gençlere neler oluyor?

Hayrullah Demiray

28 Aralık 2012 tarihli yazısı

Son günlerde Üniversitelerde, geçmişi aratmayacak şekilde yine şiddet olayları baş gösterdi. 12 Eylül öncesi onca acılar çekilmesine rağmen halen olanlardan ders alınmamış olmalı ki; yine gençlik birbirine saldırmaya başladı. Bir dönem Marksizm, Sovyet Rusya için yayılma politikasında araç olarak kullanılmış ve dolayısıyla geri kalmış yoksul ülkeler ateşe verilmişti. İki kutuplu bir dünyada insanlar ölesiye birbirlerine saldırmış, Polonya, Bulgaristan, Macaristan ve Çekoslovakya gibi ülkeler Rus işgaline maruz kalmışlardı. Hür dünya Nato şemsiyesi altında Rus yayılmacılığına karşı ülkelerini korumaya çalışmışlardı. Bu iki kutuplu dünyanın çatışmalarının yansıması bizim ülkemizde de çok acı bir şekilde görülmüştü. O günkü kavganın adı sağ- sol çatışması idi. Aslında olan, bu ülkeyi bölmekti. Fakat esas niyet; sosyalizm, komünizm, işçi hakları adı altında kamufle edilmiştir. 12 Eylül öncesi sol örgütlerde ki teşkilatlanma, bu gün boy gösteren Kürt siyasi hareketine göre yapılmıştı. Bunu birçok Anadolu genci görememişti. Kendilerince sosyalist- komünist bir Türkiye için mücadele ettiklerini sanıyorlardı. Ama aldandıklarını büyük acılar çekerek öğrendiler. 12 Eylülden sonra ideolojik mücadelenin gerçek çehresi meydana çıktı. Yani takke düştü ve kel göründü: Marksist – Leninist bir Kürt devleti kurmak. Kürt siyasi hareketi, 12 Eylül öncesi sol hareketleri kendi idealleri istikametinde kullanmıştır. Bugünkü gücünü sol partilere ve solcu gençlere borçludur. 12 Eylül öncesinde solcu Anadolu gençliği bunu görebilse idi sol hareketlerin içerisinde yer almazdı. Ama bunu göremedi ve Amerikan emperyalizmine karşı sosyalizmi savundu.

 

Şu son haftalara gelinceye kadar üniversitelerde münferit birkaç olay olsa da, pek ciddiye alınacak boyutta değildi. Birkaç üniversiteden sonra ODTÜ’de de olaylar patlak verdi. Başbakanın Göktürk-2 uydusunun uzaya gönderilmesi proğramına katılmak için TüBiTAK’a gelmesini savaş sebebi saydılar ve üniversiteyi ateşe verdiler. ODTÜ geçmişi sicilli bir üniversite. Erdal İnönü’nün rektör olduğu dönemde komünist militanlar Türk ordusu ile yetmiş iki saat çarpışmıştı. ODTÜ komünist militanların dünde karargâhı idi bu günde görünen o ki; karargâhı. Düşünebiliyor musunuz; bir üniversite yönetimi ve üçyüz-dörtyüz toplama komünist PKK yanlısı militan, ülkenin Başbakanını oraya sokmayacaklar! Bunun için polisle çatıştılar. Şu garabete bir bakın Allah aşkına! İnsanın gözü ideoloji adına bu kadar kör olabilir mi? Beyni alınmış kuş gibi nereye uçtuğunu ve nereye konacağını bilemez bir haldeler… Bu ülkenin Başbakanı ODTÜ’ye giremeyecek öyle mi? O üniversite gerekirse başınıza yıkılır ve Başbakan o okula girer!

 

Gençler!

Komünist olma hakkınız var ama, bu ülkenin Başbakan’ına sövme ve hele taş atma gibi bir hakkınız yok. Sevmeme hakkınız var ama sövme hakkınız yok. İnsanlar düşüncelerini hür bir şekilde ifade edebilmeliler. Ancak şiddete başvurmadan… Şiddete başvurduğunuz anda, orada hürriyetler biter. Zulüm başlar. Ve bu arada milliyetçi gençlere bir uyarımız var; bu oyunlara gelmemeleri. Çünkü ağabeyleri ateşler içinde yandılar! Hükümet tez elden bu oyunu bozmazsa, Allah korusun yarın bu kavga silahlı bir çatışmaya dönüşür. Geç olmadan üniversitelerde ki olayların müsebbiplerini ve arkasında ki merkezleri bulup çıkarmalı ve hesabını sormalı.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi