23 Temmuz 2018 Pazartesi
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Mental Matematik

Adnan Gümüşer

28 Aralık 2012 tarihli yazısı

Şu aralar dershaneler kapandı kapanacak. Hangi dershane ve idarecisi ile görüşseniz bir belirsizlik  var. Moraller bozuk.

Dershaneler kapanmamalı. Dershaneler kapatılırsa  bu sefer grup ve çalışma merkezi adı altında başka işlevler ile ortaya çıkacak. Eğer dershaneler   kapatılacaksa üniversite imtihanları kaldırılmalı. Herkes istediği bölümde okuyabilmelidir.

 

Dershaneler  yeni iş alanları aramaya başladı. Bunlardan biri mental matematik veya diğer adıyla mental aritmetik.

Nedir ne değildir, bende merak ettim. Materyal olarak Abaküs kullanılıyor.  Abaküs nedir? Abaküs kumların üzerine yerleştirilmiş taşlardan oluşan ilkel biçimi ile kökeni yaklaşık 5000 yıl öncesine kadar giden ve çubuklara geçirilmiş boncuklarla bugünkü şekline benzer biçimi ile yaklaşık 3000 yıldır kullanılagelen ilk bilgisayardır diyebiliriz. Adı Yunanca "Abax" sözcüğünden gelen ve uzak doğu (Çin) kökenli olan bu elektriksiz hesap makinesi, bugünün dijital çağında kullanılan en popüler aritmetik aracıdır. "Soroban" adıyla da bilinen abaküs çubuklar boyunca kaydırılan boncuklardan oluşur ve farklı çeşitleri vardır. Menar Abaküs Mental Aritmetik programında kullanılan biçimi, bir çerçeve içindeki sıralı çubuklara beşerli takım olarak geçirilmiş boncuklardan oluşur.

Bilebildiğim kadarıyla bu kurs;5- 14 yaş arasındaki çocuklar için uygulanabilen program. 180 saat teorik ve pratik olarak yapılıyor.7-8 ay sürüyor. Faydalarını sordum.

 

Mental  aritmetik dersini veren bir Öğretmen şu şekilde sıraladı:

Beynin sağ lobunu uyararak hafıza hayal gücü konsantrasyonu artırma,

Çocukların hızlı hesap yapmasını sağlama,

Hafızayı güçlendirme,

Konsantrasyon süresini artırma,

Öğrenim kapasitesini artırma,

Anlama seviyesi ve hızını artırma,

Hayal etme yeteneğini artırma,

Dinleme becerisi kazandırma,

Öğrenirken eğlenme ve stressiz öğrenim sağlama olarak saydı.

Bütün bu özellikler denendi mi doğrumu bilemem. Doğru ise Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü bu güne kadar ne yaptı neyi bekledi. Bunlar doğruysa bizi niye uyandırmadılar ve bu gelişimden mahrum bıraktılar. Doğru değilse yine milleti kurs ücreti alarak ve yeni kurslar açarak  sövüşle meye   devam mı?

Sağlıcakla kalmanız dileğiyle…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr