23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ah Arakan ah...

Hayrullah Demiray

25 Aralık 2012 tarihli yazısı

Varlıklarından Türkiye gazetesinden Osman Sağırlı beyefendinin gayretleri sonucunda haberdar olduk. Haber olarak geçmese ne bizim ve ne de dünyanın haberi olacaktı. Bu bakımdan Osman Sağırlı’ya gerçekten minnettarız. Arakan’lı müslümanlardan bahsediyorum. Kelimenin tam anlamı ile perişan bir vaziyette ki halleri vicdanlarımızı ağlattı. Budistlerin zulmünden dağ-tepe, çoluk çocuk, ıstıraplı bir şekilde kaçışları hepimizin yüreklerini dağladı. Bu manzaralar bizim kamuoyumuzda büyük yankı yaptı. Milletimiz her zaman olduğu gibi yine mazlumlara yardım elini uzattı. Toplum olarak Allah’a çok şükür duyarsız kalmadık. Nitekim Sayın Başbakan’ımızın hanımlarıyla beraber bir heyetimiz Myanmar’a gitti. Bu takdire şayan bir davranıştı. Onlara yalnız olmadıkları mesajı verildi. Birçok yardım kuruluşları yardımları yağdırmasına rağmen acıları maalesef devam ediyor. Arakan’da yaşayanlar müslüman değil de hıristiyan olsa idi, dünya ayağa kalkardı. Ama müslüman oldukları için onlara yapılan zulümlere dünya duyarsız kaldı. BM denen naylon kuruluş, kamıştan olan evlerinin üzerlerine sadece naylon örtüvermiş... Hepsi bu…

 

Dünyada nerede kan ve gözyaşı varsa, hepsi müslüman topluluklarda… ABD seçimlerinden galip olarak çıkan Obama, ilk yurt dışı gezisini Myanmar’a yaptı. Obama’nın ziyareti bizi ümitlendirmişti ama, maalesef o da müslümanlara yapılan zulümlere karşı yeterli bir tavır ortaya koyamadı. Oraya karşı ilgisinin sebebi meğer petrol ve gaz imiş. Biz de sanmıştık ki; Obama Arakan’lı müslümanlara destek verecek! Yanılmışız… Arakanda çok zengin petrol ve gaz yatakları olduğu tespit edilince Obama da seçimden sonra ilk ziyaretini buraya yapmış oldu. Bir kere daha öğrenmiş oluyoruz ki; müslümanların kan ve gözyaşının aktığı yerlerin altında hep zengin enerji yatakları bulunmaktadır. Gelişmiş ülkeler bu zenginlikleri elde edebilmek için müslümanların kan ve gözyaşını akıtmakta. Refah düzeyi gayet yüksek ama, vicdanı alçak olan sözüm ona İslam dünyası da rahata düşmüş kendi katillerini hazırlamakla meşguller. Hem Peygamberin ümmetiyiz diyeceğiz ve hem de zulme uğrayan müslümanların yanında yer almayacağız. Ne güzel müslümanlık değil mi? O dediğiniz şey ıspanak fiyatına pazarlarda satılıyor! Şair Yavuz Bülent Bâkiler’in bir şiirinde söylediği gibi;”Alın bu gözleri benden alın bu yüreği artık / Utanıyorum yaşamaktan!”

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem