21 Temmuz 2018 Cumartesi
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ağaç katliamı

Adnan Gümüşer

23 Aralık 2012 tarihli yazısı

Maşukiyedeki taş ocağı hepimizin malumu.  Ağaç kesiminden, çevre tahribatından bahsediliyor. Ağaç kesimi sadece Maşukiyede değil. Derince Sahilinde de yapılıyor. Derince sahil yolunda da aynı durumla karşılaşıyorsunuz.

 

Çam ağacı 20 yıllık, iğde ağacı 18 yıllık süre içinde yetişkin boyutlara gelir.  Ormanlar; yaz sıcaklığını 5-8 °C azaltırken, kış sıcaklığını 1,6-2,8 °C artırır. Günümüzde hava kirliliğin yaklaşık yüzde 50′si ormanlar tarafından temizlenip, dezenfekte edilmektedir. Bunun gibi ağaçların sayısız faydaları vardır. 

Derince sahili gidiş geliş 8 km mesafeyi bulan etrafı ağaçlandırılmış, lokanta ve kafeleri bol, çocuk oyun grupları bol olan nezih bir sahil mekânlarındandır. Sabah erken yürüyüşe gelen o yaşlı nineler ve dedelere hep hayran kalmışımdır. Hele iskelede balık tutanlar ve orda yapılan muhabbetler bir başka güzel.

 

Kocaeli büyük şehir belediyesi Park bahçeler daire başkanının gayretleri, yeşillendirme ile ilgili çalışmaları hepimizce malumdur. Kocaeli sınırlarında m2 başına düşen ormanlık alan, yeşillik ve ağaç sayısı ile bir hayli takdir toplamıştır.

 

Hızlı tren yol çalışmaları nın Derince den geçen güzergâhında hummalı çalışma devam etmektedir. Bu hafta sonu şöyle bir yürüyelim dedik, ağaç dikilen bazı yerler var.  Güzel. Ama bir hayli ağaç ta hırpalanmış ve ciddi ağaç kesimi yapılmış sahilde.

 

Tren yolunun perde duvarları ve yol yapımı olan bütün hatlarda da tahribatlar var toz duman içinde her yer. Hasar gören ağaçlarda zamanla kuruyacak ve kesilecek. 60 evler sahili yer yer akmış fazla beton ve çamur deryası olmuş. Kıvamında dökülmeyen beton akıp gitmiş, bitki ve çimlerin üstünü kaplamış.

Tema Vakfı, Derince Belediyesi Çevre koruma müdürlüğü ne yapar haberleri yok mu bu nahoşluktan ve çevre kirliliğinden. Merak ediyorum. 

Ağaç katliamının olmadığı ağaç sevgisinin her daim yeşerdiği günler görmek istiyoruz.

 

Sol şeridi gereksiz işgal eden araçlara 128 tl para cezası verilip 20 puan ceza düşümü yapılabiliyor.

155.000 araç Kocaeli sınırları içinde trafikte akıyor. 

Sol şeridi hepimiz kullanıyoruz. Ama bazı şoförler tapulu malı gibi hep otobanda da yan yollarda da en sol şeridi gereksiz işgal ediyor. Sol şerit uygun hızda akan; acelesi olan, hastası olan vs için kullanılır. En sağdaki emniyet şeridi de aynı amaç için kullanılır.

Lütfen sol şeridi gereksiz yere işgal etmeyin.

Sağlıcakla kalmanız dileğiyle...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr