20 Nisan 2019 Cumartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Çok önemli bir kanun teklifi

Hayrullah Demiray

21 Aralık 2012 tarihli yazısı

MHP milletvekili sayın Prof.Dr. Özcan Yeniçeri beyefendi, Osmanlıcanın ortaokul ve liselerde mecburi ders olarak okutulması için kanun teklifinde bulundu. Bu belki de son yılların en sevindirici bir haberi.

 

Gerçekten milletimize yapılabilecek en büyük iyilik bu idi. Milletimize yapılabilecek en büyük kötülük de yazısını ve dilini unutturmaktı. 1 Kasım 1928 tarihinde Lâtin harfleri inkılâbı yapılarak “Osmanlıca” müfredattan kaldırıldı. Bu milletin asırlardır kullandığı yazı terk edilmişti. Niçin? Osmanlıca Arap harflerinden müteşekkil olduğu için ilim dili değilmiş! Latin harfleri ilim dili imiş de ondan! Peki, biz millet değilmiydik? Türk-İslam medeniyetini kim kurmuştu? Bizim kendimize mahsus tıp, astronomi, matematik, şiir, musiki, mimari ve edebiyatımız yok muydu? O zaman; Ali Kuşçular, Nedimler, Bakîler, Akşemseddinler, Mimar Sinanlar, İbni Sinalar, Birûniler, Uluğbeyler, Itrîler kimdi? Bunlar uzaylımıydı veya başka bir millete mi mensuptular? Hayır, bunlar öp öz Türk’tüler. Ama yapılan Lâtin harfleri  inkılâbı ile bunları bizim olmaktan çıkardılar. Çünkü harf inkılâbından bir gün önce profesör olanlar cahil oldu. Bunların eserlerini okuyacak nesiller bırakılmadı. Osmanlıcayı Arap harfleri deyip kaldıranlar, sözüm ona Türkçülük yaptıklarını sanıyorlardı ve bütün bu fecaati Türkçülük namına yapıyorlardı.

 

Türkçülük adına aslında Türklüğün tarihi ile, dili ile, dini ile, topyekûn kültürü ile irtibatını kesmişlerdir. Bir milletin medeniyet kurmuş muhteşem bir yazı dilini bir gecede sildiler. Bin yıllık mazi hânüman oldu. Osmanlıcayı kaldırıp Latin harflerini getirmekle milletimizi alzheimer hastası yaptılar. Ve hafızamızı kaybettik. Hafızasını kaybeden insanlar ve milletler gelecek için ne yapabilirlerdi ki? Osmanlıcayı kaldırmakla Türk’ün tarihte ki bütün izlerini silmek istediler. Ve başarılı da oldular. Şükür ki milletimizin şuurlu evlatları oynanmak istenen oyunu bozdular. Türklüğü tarih içerisinde var eden hemen bütün kaynakları tespit edip, tekrar milletimizin bu kaynaklardan beslenmesini sağladılar. Millet olarak o büyük insanlara minnettarız. Eksik olan hafızamızın anahtarı “Osmanlıca” vardı. Özcan Yeniçeri beyefendinin bu takdirin üstündeki tarihi hizmeti ile inşâllah tekrar hafızamızın anahtarına kavuşup, yeniden kendimize döneceğiz. İşte o zaman biz varız diyeceğiz. Binlerce teşekkürler sayın vekilim!  

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi