16 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

En şerefli mahlukat

Hayrullah Demiray

19 Aralık 2012 tarihli yazısı

İnsan eşref-i mahlûkat olarak ve ahsen-i takvim üzerine yaratılmıştır. Yani yaratılmışların en şereflisi ve en güzeli. Şerefi ve güzelliği Allah’a kulluğu ile orantılı. Ne kadar kul ise o kadar şerefli ve o kadar güzel. Bu vasıfları Allaha kul olabildiği müddetçe taşıyabiliyor.

 

En güzel ve en şerefli mahlûk olabilmek için Allaha iyi bir kul olmak gerekiyor. Şayet insan, yaratılışına uygun bir hayatı yaşamazsa bu vasıflarını kaybediyor ve esfel-i safilin denen aşağıların aşağısına yuvarlanıyor. Nereden nereye! Demek ki insanın insan olabilmesi ve hele şerefli ve güzel olabilmesi Allah’a merbûtiyetine bağlıdır.  Allah’a kul değil de kula kulluk peşinde koşan ve aşağılık bir dünya nimeti için, tabir caizse köpeklik yapanlar aşağılık pespaye kimseler olurlar. İnsan kendisine lütfedilen bu güzel makamlardan niçin aşağılar aşağısına düşer?

 

Kendisine sunulan bir lokma için. Evet.. Maalesef insan bu kadar kendisini küçük düşürüyor. Şairin dediği gibi; "İnsan denmez bir avuç yal için yerlerde sürünene..." Zavallı ve aşağılık kompleksine sahip olanlar, üç günlük dünya menfaati ve ikbali için, sahibinin önlerine koyacağı yal için köpeklik yaparlar. Sahipleri için yapamayacakları bir şahsiyetsizlik ve alçaklık yoktur. Köpeklik yaptıkları için tarumar etmeyecekleri bir yuva, iftira etmeyecekleri masum bir insan yoktur. Köpeklik yaptıkları kapı için çalmadıkları kapı ve yıkmadıkları hanüman olmaz.  Böyle edepsiz ve şenîdirler. Sahiplerine kusursuz hizmet ederler.

 

Fakat bir gün her köpek gibi kapı önüne konurlar. O zaman da, senelerce bir avuç yal için köpeklik yaptıkları sahibini ısırmaya başlarlar. Artık köpeklik yapacak başka bir kapı ararlar. Bütün bunların hepsi bir avuç yal içindir. Değer mi? Elbette insan olan için hiç değmez. Ama illâ başkalarına köpeklik yapma sevdasında olanlar için değer! Kendisine Allah’ın davasını dava edinmiş olanlar, kula köpeklik yapma peşinde değil, İlây-ı Kelimetullah’a hizmet etmenin peşinde koşarlar. Kula kulluk insan için zillettir. Bundan daha alçak bir şey yoktur. Ama İlay-ı Kelimetullah’a hizmet ise şereftir. Bundan daha büyük bir şeref yoktur. Davası kula kul olmak değil, Allaha kul olabilmek olan gerçek dava adamları için kulluk makamından daha büyük bir makam ve daha güzel bir sevda olamaz. Mevlana hazretleri boş yere buyurmamış; “İnsan sureti ile insan olsa idi, Ebu Cehil’le Ahmed arasında hiçbir fark olmazdı.”

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem