26 Nisan 2019 Cuma
Sabitzade
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Herkes işini yapsın gazeteci de, yönetici de

Hayrullah Demiray

18 Aralık 2012 tarihli yazısı

Herkes işini yapmalı. Belki de diğer illerde de bu hastalık vardır ama ilimizde bana gör çok daha fazla yaygın. Herkes işi dışında her şeyi yapıyor ya da birileri kendi üzerlerine vazife olmayan konularda kendisini dev aynasında görmeye ve başkalarını yok saymayı çok seviyor. Bu hastalığın en bariz örneğini geçtiğimiz haftalarda yaşadık. Bu kentin belli noktalarında taş ocakları var buna karşı olanlar var ya da belli nedenlerle karşı olmayan destek olanlar var. Bu konuda en son bir bölümü Sakarya sınırında bir bölümü de Kocaeli sınırları içerisinde yer alan taş ocağı ile ilgili farklı gelişmeler yaşandı. Bu konuda Kocaeli Valisi Ercan Topaca ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu son sözlerini söyledi.

 

Katılırsınız ya da katılmazsınız ama bana göre yanlış olan bir şey daha var. Herkes işini yapmalı. Gazeteci de yönetici de işinin gereği neyse onu yapmalı. Kimse kusura bakmasın ama birileri çıkıpta bu ilin idarecileri kendileriymiş gibi davranırlarsa bu çok yanlış olur.

 

 Uzun zamandan beri gözlemliyorum bu hastalık haline gelmiş. Neymiş efendim yöneticilerin her söylediği ve yaptığı yanlış, gazetecilerin her söylediği doğru. Yok öyle bir şey. Böyle bir dünya yok. Bazen diyorum insan dönüp aynaya bakmalı ve yanlışa yanlış doğruya doğru diyebilmeli. İnsan zaman zaman kendisini de eleştirmeyi bilmelidir.

 

Geçtiğimiz günlerde de kısa bir şekilde değinmiştim bu konuya. Birilerinin çıkıp bu ilin sahibiymiş gibi davranmasını ben içine sindiremiyorum. Diğer basın kuruluşlarının sahipleri ya da yetkilileri ne düşünüyor bilemem ama ben bu konuyu içime sindiremiyorum. Neden derseniz, Kocaeli’de sadece iki tane basın kuruluşu var gibi davranılması, bence tepki gösterilmesi gereken bir durumdur.

 

Ben de bu konuda tepkimi göstermek istedim. Kimseyle laf dalaşına girmek ya da kimseyi yermek adına değil, sadece siyaset yapmak istiyorsak bunun yeri bana göre siyasi partilerdir. Bizlerin yapması gereken toplumun değerlerine sahip çıkmak olmalıdır. Eğer toplumda olumsuz bir hava varsa, bizim görevimiz yangına körükle gitmek değil, olayı yatıştırmaktır. Yoksa her şeyi olumsuz gösterip bundan reyting sağlamak değildir. Bana göre yanlış buradan başlıyor.

 

Bu konuda dik durmak gerekirse tam dik durmak gerekir. Geçen gün de dile getirmiştim. Bir gün öncesinde hemen hemen bütün gazetelerin sürmahşerlerinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çevre ile ilgili reklamı yer aldı bir gün sonra ise ‘Manifesto’ adlı bir yazı. İşte bu olmadı saygı değer gazeteci ağabeylerimiz. Çünkü bu kentte gerçekten çevreyle ilgili bir şeyler yapmak isteyenlere kötü bir örnek teşkil ettiğine inanıyorum.

 

 Ben bunu yapan yazarlara saygı duyuyordum. En nihayetinde yıllardır bu işi yapıyorlar ve bu insanların hayat tecrübeleri daha fazla. İşini iyi yapan herkese duyduğum saygıyı onlara da duyuyordum.  Ama şimdi dışarıdaki insanlar da benim gibi düşünüyor. Artık insanlar, yapılan bazı haberlerin altında bir şey arıyorlar. Çünkü yapılan davranışlarla insanların gazetelere olan güveni sarsılıyor. Bunun farkında değilsiniz belki de ama artık herkes aynı şeyi düşünüyor; herkes işini yapmalı…

 

Şimdi bu kadar fırtına koparıldı birçok eylem yapıldı. Yetkililer yine ısrarla taş ocağının açılması yönünde fikir beyan ediyorlar. Çünkü onların gerekçeleri de devlet işinde devamlılık esastır. Şimdi sormak lazım, bu konuda fırtınalar koparılırken herhangi bir çözüm önerisi sunuldu mu? Yok der gibisiniz. İşte bu nedenle herkes bana göre kendi işini yapsın ve yaptığı işi iyi yapmaya çalışsın ki, söylenen sözler unutulmaz…

 

Bana göre gazetecilerin yapmaları gereken şey halkın yararına olabilecek her konuda belli kaygıları bir kenara bırakıp ortak tavır almalarıdır. İşte o zaman bana göre daha inandırıcı olurlar.

 

Saygılarımla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi