18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

CHP nereye koşuyor?

Hayrullah Demiray

16 Aralık 2012 tarihli yazısı

Aslında bu konuyu pek yazmak da istemiyordum. Ama hem gündemin birinci maddesi ve hem de kamuoyunun beklentileri bu istikamette olduğu için yazmak zorunda kaldım. Yazmak istemeyişimin sebebi; bir faydası olmayacağı kanaatine sahip oluşumdan dolayıdır. Şimdiye kadar CHP hakkında kimler, neler yazıp söylemediler ki… Çünkü CHP, görünen o ki; kendini değiştirmeye hiç niyetli değil. Değişmekten maksat tabii ki müspet mânâda…

 

Cenab-ı Hak Kuran-ı Kerim’de mealen; “ Siz kendinizi değiştirmedikçe, biz sizi değiştirmeyiz.”  (Rad,11) buyuruyor. Yüce Yaratıcının- Celle Celâluhû- sünnetullahı böyle.  Sen istemedikçe Hazreti Allahın takdiri zuhur etmiyor. Yani değişmenin başka yolu yok. Önce istemek gerekiyor. Peki, CHP değişmeyi istiyor mu? CHP’yi fikri ve fiili yapısıyla okumaya çalışıyoruz; CHP normal bir parti görüntüsü vermiyor. Anladığımız mânâda normal bir parti, halkın iradesini demokratik yollardan iktidar yapmak için kurulur ve bunun için mücadele eder. İnsan hak ve hürriyetlerine dayalı sivil bir yönetim için siyaset yapar. Yani partilerin varlık sebebi halkın iradesinin devlete hâkim olması içindir. Aksi ise varlık sebebini inkârdır.

 

Bu açıdan bakıp değerlendirdiğimizde CHP nerede durmaktadır? CHP inanç hürriyetinden, düşünce hürriyetinden, sivilleşmekten, insan hak ve hürriyetlerinden yana değil de, devletten yana tavır sergilemektedir. Bir tesettür konusu bile CHP’nin durduğu yeri tek başına göstermeye yeterlidir. Şöyle bir asırda insanların nasıl inanacağı, nasıl düşüneceği ve nasıl giyineceği konusunda bile hep devletin resmi ideolojisinin dayatmacı, tepeden inmeci -jakoben- bir temsilcisi gibi davranmaktadır. İnsan hak ve hürriyetlerini savunup korumaktan ziyade, devleti korumaya çalışmakta ve onu savunmaktadır. Hâlbuki devletin korunmaya ve savunmaya ihtiyacı yoktur. Ama CHP toplumun yanında değil, devletin yanında durmaktadır.

 

Son 29 Ekim Cumhuriyeti kutlama törenleri de bu söylediklerimizi teyit etmektedir.  Şunu da samimi olarak söylemek lâzım; hükümetin, CHP’nin eski meclisten anıt kabire kadar yürüyüş yapma isteğine mani olmaya çalışmasını da asla kabul edemiyorum. Bu nasıl demokratlık ve nasıl insan hak ve hürriyetlerini desteklemektir? Kimseyi rahatsız etmediği müddetçe herkes istediği yere gidebilmeli. CHP lideri ve şürekâsı; “ bayrağı ve cumhuriyeti biz koruyoruz.” dediler. Allah aşkına şu ülkede cumhuriyete ve bayrağa karşı olduğunu söyleyen aklı başında bir tek insan var mı? Peki, nereden çıkıyor bunlar? CHP’nin kafa yapısından.  Kendilerinin dışında herkesi cumhuriyetin potansiyel düşmanı olarak görüyorlar. CHP yanlışlıkları ile malûl bir parti konumuna düşmüştür.  Millet olarak yalanlarla ve eğrilerle büyütüldüğümüz için doğrulara tahammülümüz yok. Ne zaman ki; beyinlerimiz ve kalplerimiz yalanlardan ve eğrilerden boşaltılır, o zaman doğruları kabullenir ve hakikatleri bütün çıplaklığı ile görürüz.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem