26 Nisan 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İnsan neden yalnızlığı seçer?

Hayrullah Demiray

15 Aralık 2012 tarihli yazısı

İnsan neden yalnızlaşır veya neden yalnız olmayı arzu eder? Yüz yılımızın en önemli meselelerinden birisi de insanın yalnızlaşmasıdır. Gerçekten insan niçin böyle bir şeyi arzu ediyor ve kendisini yalnızlığa mahkûm edebiliyor? Bizim medeniyet dairemizde de yalnızlık duygusu olmakla birlikte, bu, batı medeniyet dairesinde had safhada görülmektedir.

 

Nefsanî arzuları tatmin teorisinin ışığı altında bu noktaya gelen batılı toplumlar, egoları şişmiş vaziyete geliyorlar. Nefs her şeyden kâm ala ala, bıkma noktasına gelip dayanıyor. Artık dünyadan ve ona bağlı nefsanî arzulardan zevk alamaz hale geliyor. İnsan nefsini tatmin etmekle sadece bir yönünü tatmin etmiş oluyor. Ama insan tek yönlü bir varlık değil ki! Bir de manevi cephesi var. Manevi- ruhî- yönü de tatmin olmak istiyor. Bu yönünü keşfeden insanlar, ruhunu doyurabileceği kaynaklara yöneliyor. Hıristiyan papazlar gibi manastırlara, Budist keşişler gibi dağların tepelerinde mağaralara, İslam mutasavvıfları ve dervişleri gibi tekke ve dergâhlara gidiyorlar. Bu kapılara yönelişin temel sebeplerinden bir tanesi de, bir felaket veya ayrılık sonucu çok sevdiklerini kaybeden veya vefasızlık gören insanda, bu tip manevi atmosferi yüksek olan yerlere gitme arzusu beliriyor. Çünkü içinde yaşadığı toplum onu artık her bakımdan doyurmuyor.

 

Nefislerin at koşturduğu yerde acılarını paylaşabileceği kimseleri yok! Gönlünde ki sızıları dindirebileceği ve o en yakınlarından ayrı olmanın tarifsiz acılarını paylaşabileceği ve yaralarının sarılabileceği bir sığınak aramaktadır. İnsan çok sevdiklerinden ayrılınca ve dostlarından vefasızlık görünce toplumdan kaçmak ve yalnızlığa sığınmak istiyor. Kelimenin tam mânâsı ile dünyaya küsüyor ve ilgi ve alâkasını kesiyor. İnsanın yalnızlaşmasında teknolojinin de elbette payı büyük. Buna bağlı olarak insanların gelir seviyelerinin yükselmesinin de bu yalnızlığa katkısı oldukça fazla. Artık kimse kimseye muhtaç durumda kalmamış oluyor. Evinde dinleyebileceği radyosu, seyredebileceği televizyonu, interneti var. Aslında insanın yalnızlığa kaçışında Allah’a koşması ve O’nu arayışı saklıdır. Fakat insan garip olduğundan, bu yalnızlığa kaçışın esas sebebinin, bizi Yaratan’ı-Celle Celâluhû- arayışımız olduğunu bilemez. İşte sadece,  ruhî yönünü keşfeden insanların, manevi atmosferi yüksek olan mistik yerlere gitme arzusunun altında yatan ana sebep budur: Yüce Yaratıcıyı bulma arzusu. Neden? Çünkü Allah ile olan yalnız değildir de ondan! Allah ile olmayan yalnız ve yapayalnızdır.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi