19 Eylül 2018 Çarşamba
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

LPG istasyonları

Adnan Gümüşer

15 Aralık 2012 tarihli yazısı

LPG ile çalışan arabalar bir hayli arttı. LPG ile çalışan arabalar diğerlerine göre tercih ediliyor. İlimizde trafikte kayıtlı yaklaşık 155.000 adet araç bulunuyor. Bunların 32.000 adet i LPG ile çalışıyor.

 

Gazdaki kalite nasıl denetleniyor. Kampanyalar uygun şartlarda mı yapılıyor. Sürücülerin ve kullanıcıların bu konuda doyurucu bir bilgiye ihtiyacı vardır.  Dökme gaz kullanan istasyon var mı? Kış yaz uygulamasında verdiğimiz para ile aldığımız gaz birbirini karşılıyor mu? Bazı istasyonlarda 35 litre alan tank bazı istasyonlarda 36 litre olarak dolabiliyor mu? Bazen panoda farklı pompada farklı fiyat olabiliyor mu?  Gibi sorular akla gelmiyor değil.

 

LPG satışı yapan istasyonlar atc cihazı takmak zorundadır.  sıcak-soğuk havaların neden olduğu hacim farklılıklarından kaynaklanan eksik-fazla satışların önüne geçmek için pompalara ATC cihazı takılması zorunludur. Mevzuat gereği istasyonlarda LPG’nin 15 °C sıcaklığa göre düzeltilmiş litre üzerinden satışa sunulması gerekiyor. Atc  Cihazı soğuk-sıcak farklılıklarından kaynaklanan eksik-fazla satışların önüne geçiyor. Bazı bayiler, sıcak havalarda LPG genleştiği için cihazı devre dışı bırakarak daha az oto gaz vermesine karşın normal fiyat üzerinden ücret alarak yüzde 6’ya varan oranlarda haksız kazanç sağlayabiliyor. Sanayi Bakanlığı denetimlerinden soğuk bölgelerde ve soğuk havalarda bayilerin cihazı çalıştırdığı, sıcak bölgelerde ve sıcak havalarda ise bazı istasyonlarda cihazın devre dışı bırakıldığı tespit edildi.  Mevzuat gereği LPG’nin bütün bölgelerde, hacim farklılıklarından kaynaklanan mağduriyetleri önlemek için 15 °C sıcaklığa göre düzeltilmiş litre üzerinden satışa sunulması zorunlu.

 

Ancak akaryakıtta(Benzin ve motorin) durum farklılık gösteriyor. LPG yapısı gereği genleşme miktarı daha yüksek, akaryakıtta daha düşük. Bir diğer ifadeyle sıcaklık farkı akaryakıt ürünlerinde yok denecek kadar az. Benzinde bu değerde yüzde 2 civarı sapma söz konusu. Bu nedenle benzini gece almak daha mantıklı ve daha uygundur.

 

Akaryakıt istasyonlarının denetimini Sanayi İl müdürlüğü takip ediyor. Başında da çalışkan  bir müdür görev yapıyor. İlgili müdürlüğün LPG ile ilgili çalışmalarını kamuoyuna duyurarak bilgilendirmesini bekliyoruz.

Bu konu ile ilgili geçen bir Akaryakıt istasyonunda promosyon başlatıldı. Promosyon şöyle:

 

50 TL yakıt (LPG) alana;

1-LPG kaçak kontrolü

2-Ekzos emisyon kontrolü

3-LPG ayarı nın

Bedava yapılacağı ilan edilmiş. Bir yakınım akaryakıt istasyonuna gidip 50 tl LPG aldı. Oradan da istasyonun sanayide yönlendirdiği LPG servisine gidip promosyondaki işlemlerin yapılmasının talep etti. Birde  ne duysa iyi. Cevap: ‘Senin bu LPG sisteminin markasının bayisi ve servisi değiliz. Hiç bir şey yapamayız.’ idi. Promosyon böylecene sözde kalmış oldu. Bu şekilde kaç araç geri dönmüştür. Bilmem ama İlgili akaryakıt istasyonu ya promosyona tabi markaları söylemeli veya bu promosyonu düzenlememelidir.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr