23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Özal istemişti ama...

Hayrullah Demiray

12 Aralık 2012 tarihli yazısı

Bu çıkmazdan çıkmak için rahmetli Özal Kerkük-Musul hattına müdahale emri vermişti. O günün Genel Kurmay Başkanı Necip Torumtay karşı çıktı. Ve neticede Özal’la ters düşünce istifa edip çekti gitti. Başbakan Yıldırım Akbulut ve hükümetini de ikna edemedi. Muhalefet zaten baştan tavır almıştı. Demirel ülkeyi bir baştanbaşa dolaşarak müdahalenin aleyhinde bir kamuoyu oluşturmaya çalıştı. Ecevit hakeza gazeteci kimliği ile Saddam’ı ziyaret ederek yanındayız mesajı verdi. Erbakan da Saddam’ı ziyaret ederek tam destek verdi. Bir tek Türkeş Özal’la beraber oldu. Onu destekledi. Türkeş müdahaleden yanaydı. Fakat o gün için siyasi bir yaptırım gücü yoktu.

 

Hülasa tarihi bir fırsat korkakların ve dar görüşlü siyasilerin yüzünden kaçırıldı. Hâlbuki dünya siyasi konjüktürü de buna çok müsaitti. Baba Busch bizim Irak’ girmemizi ve Musul üzerinde ki tarihi haklarımızı masaya yatırmamızı ve bu fırsatı kullanmamızı istemişti. Özal o zaman Mim Kemal Öke’yi gece yarısı arayıp ;”Bizim Kerkük ve Musul’da ki tarihi haklarımızı bana faksla.” demişti. Yani kendisini bu meseleye çok ciddi bir şekilde odaklamıştı. O gün müdahale yapılmış olsa idi; birincisi, hiç şüpheniz olmasın kesin olarak terör ve Kürt konusu tarihin derinliklerine havale edilmiş olacaktı. İkincisi, enerjimizi az bir maliyetle elde edecektik. Ve üçüncüsü cari açığımız da hiç olmayacaktı. Ekonomimiz ne kadar büyürse büyüsün, bu üç meselemizde ekonomimizle beraber büyüyor.

 

Türkiye’nin terör çıkmazı, cari açık çıkmazı hep bizim enerjide dışa bağımlı olmamızdan kaynaklanmaktadır. Enerjimizin yüzde yetmiş altısını ithalatla karşılıyoruz. Yani Türkiye’nin çıkmazı dün enerji idi, bu gün de enerji. Bu çıkmazdan, enerji bağımlılığından kurtulmadan diğer üç meseleden kurtulamayız. O tarihte Musul’a-Kerkük’e müdahale yapabilseydik, bu gün bu meselelerle ilgilenmeyecektik. Cumhuriyeti kuran kadrolar ülkenin su ile kalkınacağını mı sanıyorlardı ki; Musul vilayetimizi üç yüzbin İngiliz sterlinine, Birleşik Krallığa bıraktılar! Ama yakında Ortadoğu’da haritalar yeniden çizilecek. İnşallah o zaman bu enerji çıkmazından ve diğer çıkmazlardan ülkemizi kurtarırız. Tabii cesur olursak ve masada olursak!

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem