22 Nisan 2019 Pazartesi
Sabitzade
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sevgide buluşmak güzel

Hayrullah Demiray

11 Aralık 2012 tarihli yazısı

İnsanlar arsındaki farklılıklar aslında bizim zenginliklerimiz ama maalesef birileri bunları farklı şekillerde kullanıyor ve yıllardır hatta asırlardır insanlarımız arasına da nifak tohumlarını ekmekten hiç vaz geçmiyor. Birileri her dönem insanlarımız arasında ayrım yapmak ve insanımızı birbirine düşürmek için gayret sarf ediyorlar.

 

Maksatları belli aslında. Dünya üzerinde asırlar boyu her gittiği yere barış huzur ve güveni götüren ecdadımız gittiği her yerde insanlara insanca muamele etmiş ne dinlerine ne de yaşam biçimlerine asla karışmamış. Tarih konusunda biraz araştırma yapanlar görecektir ki Osmanlı’nın dünyaya uzun yıllar hükmetmesinin belki de en büyük sebebi insanlara verdiği güven ve yaşam biçimlerindeki zenginliğin devamıdır.

 

Bugün baktığınızda dünya üzerinde olan biteni seyrettiğinizde, insanların bu kadar karmakarışık bir dünyada yaşamalarının sebebini anlaya bilirsiniz. Neden diyecek olursanız insanların çeşitliliklerinin zenginlik olduğunun farkına varmayanlar çoğunlukta. İşte buradan hareketle ülkemizde de çeşitli dünya görüşüne ve dini inanca sahip insanlarımızın yaşamasının üzerinden yıllardır siyaset yapanlar var. İç ve dış mihrakların da bu konuda kışkırtıcı şekilde davranmasıyla ülkemizde çok farklı acılar yaşandı. Ama son dönemlerde hem ülkede iktidarda olan hükümet hem de yerel yönetimler bu konuda güzel adımlar attılar. Bu farklılıklar aslında hem bir anlamda pekişiyor ve insanlarımızın birbirine karşı olan önyargıları da ortadan kaldırılmaya çalışılıyor.

 

Bu konuda da ilimizde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu konuda gerçekten de önemli adımlar atıyor. Bu konuda duyarlı davranışlarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim KARAOSMANOĞLU ve ekibini kutluyorum.

 

Çünkü bugüne kadar bu konuda gerçekten de hemen hemen her bölgenin insanının değerlerini ve geleneklerini yaşatmak için her konuda destek verdiler ve belli organizasyonlar düzenlediler. Bu organizasyonlardan bir tanesi de SEVGİDE Buluşalım. Bu yıl 9. su düzenlendi ve bu etkinlik ilimizde de iç içe birlikte yaşamış olduğumuz Alevi kardeşlerimizin geleneklerini yaşatmak ve onların da bu toplumun bir parçası olduklarını onlara da hissettirmek adına bana göre güzel bir hareket diye düşünüyorum.

 

Çünkü insanların birbirine karşı olan ön yargılarının giderilmesi gerekmektedir. Ve bu toplumda yaşayan herkesin kendisini bu ülkenin gerçek sahibi olduğunu düşünmesi gerekmektedir.

 

İnsanlarımız böyle düşünmezse, bu ülkenin huzur ve barış içerisinde yaşamasını beklemek pekte mantıklı olmaz diye düşünüyorum. Dolayısıyla bu ve benzeri organizasyonların artarak devam etmesi aslında insanlarımızı ayrıştırmaz bütünleştirir.

 

Bazıları sırf bu konuya da eleştiri getirebiliyor. Gerekçe de aslında pek de mantıklı değil. Bundan yaklaşık sekiz yıl öncesine kadar ben de Alevi vatandaşlarımızı çok iyi tanımazdım. Bir gün bir vesileyle onların yoğunlukta olduğu bir mahallede ve ev sahibimin de Alevi olduğu yerde oturmaya başladım. Ve onların gerçekten de insani yönlerini tanımak gerekiyormuş. Ve o insanlardan belki de öğrendiğim bazı güzel şeyler de oldu. O da neydi; kendi içlerinde birbirlerine çok bağlılar ve bizim toplumumuzda bir hastalık olan dedikodu onlarda yok.

 

Dolayısıyla bu konuda tekrar yapılan bu tür organizasyonların desteklenmesi gerekir ve bir kez daha bu konuya öncülük eden Büyükşehir Belediyesi’ni kutluyorum ve emeği geçen herkesi.

 

Kalın sevgiyle...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi