25 Eylül 2018 Salı
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kentsel Dönüşüm

Adnan Gümüşer

08 Aralık 2012 tarihli yazısı

Van depreminden sonra gündeme gelen ve Mecliste hummalı çalışmadan sonra kabul edilen 'Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı' olarak bilinen kanun sonuç ve yaptırımları artık bizi ilgilendiriyor.

 

Kanunun kısa adı da kentsel dönüşüm yasası olarak anılmaktadır. Kanun kapsamında Türkiye’de 20 yılda 14 milyon konut gözden geçirilecektir. Bildiğiniz gibi bu konutların bir miktarı da Kocaeli’ndedir.

 

Binanız riskli yapı gurubuna giriyorsa maalesef yıkılacak demektir. Riskli durum var ve maliklerinden bazıları karşı çıkıyorsa da yine yıkılacak demektir. Peki risk durumu kaç günde belirlenir derseniz; binanın risk durumu 60 güne kadar belirlenebilecektir. Tabi ki güçlendirilmesi mümkün olmayan binalar bu guruba girmektedir. Yeniden bina yapılacaksa(güçlendirilecekse) yapımı ve ilgili konular için bina maliklerinin 2/3 çoğunluğunun kararı gerekecektir.

Riskli alan veya rezerv yapı denen alan dışında olup zayıf binanız varsa güçlendirme için kredi alabileceksiniz. Ev sahipleri veya kat malikleri artık bunları da mecbur düşünecektir.

 

İstatistik verilere bakacak olursak; Kocaeli genelinde 3751 adet orta hasarlı bina olup aralarında  oturulan binada vardır. Bu binaların 9971’i bağımsız konut ve işyeri olarak kayıtlarda bulunuyor. Binaların 4.200’ü kiralanmış vaziyette ve bu binalara boşaltılması için tebligatlara başlanacaktır. İlk yıkım geçenlerde Gölcük ilçesi deniz evlerde gerçekleştirildi ve düğmeye buradan basıldı.

 

Ancak yapılacak çalışmalarda eksik görülen bazı hususlar vardır. Bu hususların ilgililer tarafından incelenmesi ve vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi gerekir. Siz sayın okurlarımız bu konularda bilgilenmeniz ve ilgilenmeniz gerekmektedir. İlgililere tavsiyemiz;

 

1-Kar paylaşımı sistemine göre daireler paylaşılmalı. Vatandaş ikna edilmelidir. Zorlanmamalıdır.

2-Sağlanacak kredi imkânları daha makul ve insaflı düzeye düşürülmelidir.

3-İnsan sosyal varlık olduğundan yerinden edilecek olması ile doğacak durumlarda gözetilmelidir. Hepimizin yıllardır yaşadığı yerler, çocukluk anılarının ve lise anılarının yaşandığı mahalleler hep aklımızdadır. Ben mesela oraları hiç unutmadım.

Yapılan çalışmaların güzel çalışmalar olduğu söylenebilir. Hem gerekli hem de hayırlı. Ama eksik kalan hususlar da tabi ki düzeltilmelidir.

Kendisinin olan daireye tekrar para vermek hepimizin ağırına gidebilir. Artık tercih zamanı yeni ve sıfır binamı yoksa eski ve yıkılma riski hatta ölüm bile olabilecek olan binamı. karar kat maliklerinin. Hadi hayırlısı.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr