22 Nisan 2019 Pazartesi
Sabitzade
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bir gün reklam, diğer gün manifesto

Hayrullah Demiray

08 Aralık 2012 tarihli yazısı

Kocaeli’de son günlerde Maşukiye’de açılacak olan taş ocağı ile ilgili çeşitli görüşler ortaya atılıyor. Çoğu kişi bu konuda orada kurulacak bir taş ocağının o güzelim doğaya zarar vereceğini düşünüyor.

 

Taş ocağı ile ilgili konular ne kadar önemliyse, bence en az arka planda bunu kullanıp başka emelleri olan ve dolayısıyla bu konuda farklı girişimler içine giren insanların yaptıkları da önemli. Bu işin arka planına bakmak gerekir. Acaba bu konuda bir şeyler söyleyen insanlar gerçekten orada doğayı mı düşünüyor yoksa kendilerini mi? Siz karar verin.

 

Bakıldığında herkesin söylediği, orada katledilen bir doğanın olduğu. Ve herkesin sözde niyeti doğayı kurtarmak. Ancak bu bana hiç inandırıcı gelmiyor. O konu hakkında nemalankam isteyen insanların olduğunu düşünüyorum.

 

Gelelim bu konuda Büyükşehir Belediyesi’nin yaptıklarına. Son günlerde, şimdiye kadar tamamlanan çevre çalışmalarıyla ilgili reklam kampanyası başlatıldı. İlimizde yayın yapan hemen hemen bütün gazetelerde de bu reklam çıktı. İşte burada bir çelişki var. Büyükşehir Belediyesi’nin bugüne kadar yaptıklarını görmemezlikten gelmiyorum fakat sormak isterim bu kadar reklam işi kimlere ne şekilde veriliyor? Bu birincisi.

 

İkincisi de  Kocaeli’deki yerel basınla ilgili. Bir gün Büyükşehir Belediyesi’nin sürmanşet ilanını yayınlayıp da ertesi gün manifesto yayınlayan iki gazeteye ne demeli? Ve bu iki medya kuruluşu neden Kocaeli’de sadece iki gazete varmış gibi davranıyor, kendilerine bu hakkı kim verdi bilmek istiyorum. Bu iki gazete de elbette kendini kabul ettirdi ama bu durumu gören insanlar artık bu iki gazeteyi de sorgulamaya başladı.

 

Çelişkili işleri vatandaş anlamıyor mu sanıyorlar? İlk gün Büyükşehir’in sürmanşet reklamını yayınlayıp ikinci gün neden manifesto yayınlıyorlar?

Bu çelişkileri insanların görmediğini veya anlamadığını düşünenler bir gün yanıldıklarını anlayacak. Toplum artık daha bilinçli, yapılan bazı ayak oyunlarını görüyor ve kararını da ona göre veriyor.

Bana göre eğer bir şeye tepki verecekseniz bununda bir üslubu var. Ve eğer taş ocağının gerçekten kurulmasını istemiyorsanız, tepkinizi tam koyacaksınız. İnsanların gözünün içine baka baka “O başka bu başka” demeyeceksiniz.

 

Kocaeli’deki basın kuruluşları arasında birlik beraberlik yok. Buradan bu anlaşılıyor. Bu birlik ve bütünlüğü aslında sağlayacak kurum olan Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti ve Başkanı. Bence cemiyet ve yönetim kurulu, bazı yerleri ziyaret edeceğine, önce gazeteleri ziyaret edip birlik ve beraberliği sağlamalı.

 

Zaman zaman fikir alışverişinde bulunulması gerekmez mi? Yoksa herkes kafasına göre mi hareket edecek?

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi